Erişilebilirlik

'ABD'nin Adım Atmasını Bekliyorum'


'ABD'nin Adım Atmasını Bekliyorum'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Profesör Dr. Mensur Akgün, darbe girişimini kimsenin beklemediğini söyledi ve Türkiye’nin darbe girişiminden sonra bu olayı olağanüstü riskler almadan atlatması ve hukuk çerçevesi içinde kalması gerektiğini belirtti.

Darbe girişimi sonrası birçok kurumdan binlerce kişinin görevden alınması konusunu ise Prof. Dr. Mensur Akgün şu sözlerle değerlendirdi: “Bu yapının Türkiye’nin içinden temizlenmiş olması daha büyük sorunlara yol açmaması bakımından çok iyi bir şey ama bunun da hukuk çerçevesi içinde yapılması gerekiyor.” Akgün, görevden almaların toplu bir şekilde değil de, bu işin içinde olanları kapsamasının daha doğru bir yaklaşım olacağını söyledi.

Türkiye’nin Amerika’dan Fethullah Gülen’in iadesi konusundaki talebini de değerlendiren Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mensur Akgün, Türkiye’nin hukuki olarak zemini sağlam bir dosya sağlaması halinde Amerika’nın buna çok fazla itiraz edemeyeceğini, belki Gülen’in başka bir ülkeye gitmesine göz yumacağını, ama kendi ülkelerinde yaşamasına izin vermeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Profesör Akgün şöyle konuştu: “Belli bağlantılar ortaya çıktı ve bundan sonra da büyük olasılıkla itiraflar ortaya çıkacak, en azından Türkiye’deki kamuoyunu rahatlatmak bakımından Amerika’nın bir adım atmasını bekliyorum ama bu adım yüzde yüz Türkiye’nin beklediği bir adım mı olur, bu konuda emin değilim.''

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG