Erişilebilirlik

ABD, Mübarek'in Çekilme Planını Görüşüyor


ABD, Mübarek'in Çekilme Planını Görüşüyor

Amerika’nın Mısırlı yetkililerle Devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in hemen çekilmesiyle ilgili bir plan üzerinde görüşmeler yaptığı bildiriliyor.

New York Times gazetesine göre plan, Mübarek’in iktidarı, Mısır ordusunun desteği altında Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman’ın liderlik edeceği bir geçici hükümete devretmesi öngörüyor. Yine plana göre geçici hükümette Müslüman kardeşler dahil tüm muhalif gruplar yeralacak ve Eylül’de yapılacak serbest ve adil seçimleri hazırlayacak.

Gazeteye göre Obama yönetimi ve Arap diplomatlar , planın Mısırlı yetkililerle Mübarek’i çekilmeye ikna için yapılan görüşmelerde ele alınan seçeneklerden biri olduğunu söylüyor.

Mısır Devlet başkanı Hüsnü Mübarek görevi her an bırakabileceğini ancak ayrılırsa ülkenin daha çok karışacağından korktuğunu söyledi.

Mübarek, Amerikan ABC televizyona verdiği demeçte son günlerde meydana gelen şiddet olaylarından Müslüman Kardeşler örgütünü sorumlu tuttu.

Hükümet karşıtı gruplar, bugün Mübarek’i hemen çekilmeye çağıran büyük çapta gösteriler planladıklarını bildiriyor.

Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman, Mübarek’in hemen çekilmesi yolundaki çağrıları reddederek bunun “kargaşaya davet” olacağını söyledi.

Süleyman, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada Mübarek’in göstericilerin taleplerine yanıt veren bir “yol haritası” sunduğunu savundu. Muhalefet ve gençlik örgütlerinin temsilcileriyle görüşmelere başladığını da belirten Süleyman, ancak Müslüman Kardeşler’in diyaloga katılmada çekimser davrandığını öne sürdü.

XS
SM
MD
LG