Erişilebilirlik

ABD Mısır'da Siyasi Krize Çözüm Arıyor


Amerikalı senatörler Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed ElBaradey ile görüşürken
Amerikalı iki senatör, Kahire’de siyasi krize çözüm arayan uluslararası diplomatik girişim çerçevesinde geçici hükümet liderleri ve muhalefet yetkilileri ile biraraya geldi.

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonun Cumhuriyetçi üyeleri John McCain ve Lindsay Graham Mısır’a Başkan Barack Obama tarafından gönderildi.

İki senatör Mısır Genelkurmay başkanı General Abdül Fettah el-Sissi, Cumhurbaşkanı yardımcısı Muhammed ElBaradey ve Başbakan Hazım el-Beblavi ile görüştü.
Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen senatörler tarafları ulusal diyalog başlatmaya ve şiddetten kaçınmaya çağırırken siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Ancak senatörler bu aşamada Amerikan askeri yardımının kesilmesinin yanlış olacağını da belirtti.
Senatör McCain Müslüman Kardeşler örgütünün üyeleriyle de görüştüklerini açıkladı ve örgütün ulusal diyaloğa dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mısır resmi haber ajansı MENA ise sadece tarafların siyasi gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunduğunu ve siyasi kutuplaşmayı sona erdirme çabalarını ele aldıklarını bildirdi.

Pazartesi günü de ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ülkenin geçici liderleriyle görüştükten sonra Müslüman Kardeşlerin hapisteki bir lideriyle biraraya gelmişti.
Burns, Mursi’nin göreve dönmesini isteyen Müslüman Kardeşler örgütünün başkan yardımcısı Hayrat el-Şatir ile tutuklu bulunduğu cezaevinde görüşmüştü.
Amerika Mısır’da taraflara şiddeti durdurma ve tüm grupları temsil eden bir geçici hükümet kurma çağrısında bulunuyor.

Mısır hükümeti Pazar günü Müslüman Kardeşler örgütünün liderleri Muhammed Bedii ve Hayrat el-Şatir’in 25 Ağustos’ta şiddeti kışkırtma suçundan yargılanacaklarını bildirdi. Örgütün ruhani lideri olan Bedii 'nin halen firarda olduğu haber veriliyor.

Bu arada Mursi yanlıları Kahire’nin iki kesiminde kurdukları protesto kamplarında oturma grevine devam ediyor.
Kampları güç kullanarak dağıtma tehditinde bulunan geçici hükümet arabuluculuk çalışmalarına zaman tanımak için şimdilik bundan vazgeçtiğini bildirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG