Erişilebilirlik

'Mısır'a Demokrasi Modeli Kabul Ettirmeyeceğiz'


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wiiliam Burns ve Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns Amerika’nın kendi demokrasi modelini Mısır’a kabul ettirmek istemediğini, Mısırlılar'ın kendi geleceklerini sadece kendilerinin belirleyebileceğini açıkladı.

Burns bu açıklamayı Kahire’de geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ve Başbakan Hazım el-Beblavi ile görüştükten sonra yaptı.

Kimseye ders vermek istemediğini belirten Burns, Mısır’da Suriye tradejisinin tekrarı tehlikesi olmadığını, çünkü liderlerin kutuplaşmanın getireceği tehlikeleri anladıklarını söyledi.

Amerika ile ordu destekğindeki Mısır hükümeti arasında Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin devrilmesinden sonra ilk üst düzeyde temas yapılıyor. Burns iki gün sürecek temaslarında işadamları ve sivil toplum örgütlerinin liderleriyle de biraraya gelecek.

Askeri müdahaleyi destekleyen aşırı muhafazakar Selefiler'in Nur Partisi’nin Sözcüsü, Burns’un kendileriyle de görüşmek istediğini ve talebinin incelenmekte olduğunu açıkladı.

Amerika Mısır’daki müdahaleyi resmen darbe diye nitelemiyor, ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki haftasonu ev hapsinde tutulan Mursi’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Bu arada Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el-Sissi Pazar akşamı televizyonda yaptığı konuşmada Mursi’yi devirme kararını savundu ve devrik cumhurbaşkanının kitle gösterileri nedeniyle meşruluğunu yitirdiğini öne sürdü.

Mısır’da liberal muhalefet lideri Muhammed ElBaradey Pazar günü cumhurbaşkanı yardımcısı olarak yemin ederek göreve başladı. Eski BM Nükleer Dairesi Başkanı ve Nobel barış ödülü sahibi olan ElBaradey, geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur’un önünde yemin etti.

Öteyandan dışişleri bakanlığı görevi Mısır’ın eski Washington büyükelçisi Nebil Fehmi’ye önerildi. Fehmi, geçici başbakan Hazım el-Beblavi tarafından yapılan öneriyi kabul ettiğini açıkladı. Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren El-Beblavi’nin önümüzdeki günlerde çok sayıda bakan adayını onaya sunması bekleniyor.

Bu arada Muhammet Mursi yanlıları, devrik cumhurbaşkanı göreve iade edilinceye kadar Kahire’nin Adeviye Meydanı’nda gösterilerini sürdürmeye kararlı olduklarını söylüyor. Müslüman Kardeşler'in destekçileri geçen hafta Mursi’nin bir askeri darbe sonucu devrilmesinden bu yana aynı meydanda gösterilerine devam ediyor.

Göstericiler eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’un geçici devlet başkanlığına atanmasının meşru olmadığını savunuyor.

Mursi karşıtlarıysa gösterilerine her zamanki gibi Tahrir Meydanı’nda devam ediyor.
XS
SM
MD
LG