Erişilebilirlik

ABD Merkez Bankası Frene Bastı


ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke kararı açıklarken
ABD Merkez Bankası FED Amerikan ekonomisine verdiği doğrudan desteği azaltmaya başlama kararı aldı
Bir yılı aşkın süredir Fed olarak da bilinen Merkez Bankası ayda 85 milyar dolarlık tahvil alımı yaparak faiz oranlarını düşük tutma ve istihdam yaratma politikasını sürdürüyordu.

Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen olumlu sinyaller Merkez Bankası’na Ocak ayından itibaren alımları 75 milyar dolar seviyesine çekme kararını aldırdı.

Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke bundan sonra Amerikan ekonomisinin gelişmesini sürdüreceğine inandıklarını ancak koşulların normale dönmesinin zaman alacağını söyledi. Buna rağmen ülkedeki istihdam piyasasında gelişmenin artmasını beklediklerini söyleyen Bernanke tahvil alımlarının başladığı Eylül 2012’den bu yana ekonomide 3 milyon iş yaratıldığına dikkat çekti.

Yatırım dünyası Merkez Bankası’nın kararına olumlu tepkisini New York borsalarında yükselişle gösterdi. Bernanke’nin açıklamasından sonra 1 saat içinde borsalarda yüzde 1 yükseliş yaşandı.

Yetkililer gelecek aylarda tahvil alımlarının kademeli olarak azaltılmasının düşünüldüğünü belirtirken tam bir takvim açıklamadı. Bernanke bunun ekonominin gelişmesine bağlı olduğunu söyledi.

Merkez Bankası aynı zamanda faiz oranlarını yüzde 0’a yakın tutmaya devam kararı verdi ve bu oranın, şu anda yüzde 7 olan işsizliğin yüzde 6,5’a düşmesine kadar sabit kalacağını açıkladı.

Merkez Bankası birkaç aydır ekonomiye desteği azaltmayı planlıyordu ancak çeşitli olumsuz ekonomik gelişmelere karşılık olarak kararı erteliyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG