Erişilebilirlik

ABD Merkez Bankası Faiz Oranlarını Arttırmadı


Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşmasını dinleyen New York Borsası çalışanları

Amerika Merkez Bankası, gerek iç istihdam oranında yaşanan düşüş, gerekse küresel ekonomideki gelişmeleri gerekçe göstererek faiz oranlarını sabit tutmaya karar verdi. Federal Reserve’ün kaygıları arasında İngiltere’nin bu ay yapacağı Avrupa Birliği referandumu da bulunuyor.

Washington’da iki gün boyunca bir araya gelen Federal Açık Pazar Komitesi üyeleri, Fed Başkanı Janet Yellen’in de katılımıyla faiz oranlarını aynı tutmaya karar verdi.

ABD Merkez Bankası Faiz Oranlarını Arttırmadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

ABD Merkez Bankası, dört yıl devam eden 2008 ekonomik krizinin başından bu yana , hem borçlanma maliyetlerini düşük tutmak, hem de istihdamı arttırmak için faiz oranlarını rekor düzeyde yüzde 0 - 0,25’te tutuyordu. Şimdiyse istihdam oranındaki son yavaşlama ve ‘Brexit’ olarak adlandırılan İngiltere’nin AB’den ayrılma yönünde gelecek hafta yapacağı referandum, Fed yetkililerinin fırtına dininceye kadar limanda beklemeyi tercih etmesine yol açtı.

Federal Reserve Başkanı Janet Yellen de, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının küresel mali piyasalarda hem ekonomik, hem de mali sonuçlara yol açacağı uyarısında bulundu.

Ancak uzmanlar Fed’in bu yıl faiz oranlarını artırma konusunda bazı şansları çarçur ettiği görüşünde. Bankrate.com uzmanları, Federal Reserve’ün yeni bir ekonomik krizin baş göstermesi durumunda çok az seçenekle karşı karşıya kalacağına dikkati çekiyor.

Diğer ekonomi uzmanlarıysa bu yıl içinde iki faiz artışı bekliyor. Ulusal İş Ekonomisi Derneği uzmanı Ken Simonson, durumu karıştıracak tek sorunun bu yılki Başkan seçimleri olduğunu söylüyor.

ABD Merkez Bankası faiz oranını yıllar sonra ilk kez Aralık ayında 0,25-0,50 aralığına yükseltmişti. Uzmanlar bir sonraki arttırma kararının Temmuz, Eylül, ya da Başkan seçimlerini takiben Aralık ayında olmasını bekliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG