Erişilebilirlik

Bernanke Piyasaya Para Sürme Kararını Savundu


Bernanke Piyasaya Para Sürme Kararını Savundu

Amerika Federal Rezerv Dairesi Başkanı Ben Bernanke 600 milyar dolarlık tahvil alımını savundu.

Bernanke, tahvil alım programının ekonomiyi canlandırmak ve işsiz sayısını azaltmak için gerekli ama yeterli olmadığını söyledi.

Almanya’daki merkez bankaları başkanları toplantısında konuşan Bernanke, Amerikan ekonomisinin dünyanın en büyük ekonomisi olduğuna dikkati çekti ve “Amerikan ekonomisi canlanırsa, dünya ekonomisi de canlanır” dedi.

Bernanke, konuşmasında, Amerika’da işsiz oranının yüzde 9 virgül 6 olmasının kabul edilemeyeceğini söyledi ve işsiz sayısının daha da artmasını önlemek için Merkez Bankası’nın devreye girmesinin şart olduğunu savundu.

Amerika’nın Merkez Bankası olan Federal Rezerv Dairesi Başkanı, tahvil alım programının tek başına işe yaramayacağını, daha fazla ekonomik teşvik olmadan istihdamın arttırılamayacağını vurguladı.

Bernanke, konuşmasında, Çin’i kastederek, büyük dış ticaret fazlası olan ülkeleri eleştirdi, döviz kurunun değerinin altında tutulmasının serbest ticarete zarar verdiğini söyledi.

Ancak Federal Rezerv Dairesi’nin tahvil alım programı başta Almanya ve Brezilya olmak üzere çeşitli ülkeler tarafından eleştiriliyor; programın, Amerikalı ihracatçılara avantaj sağlayacağı ileri sürülüyor.

XS
SM
MD
LG