Erişilebilirlik

ABD-Libya İlişkilerinde Gerginlik


ABD'nin Libya Büyükelçisi Deborah Jones
Libya hükümeti, Amerikan büyükelçisinden Amerikan özel harekat timlerinin üst düzey bir El Kaide militanını yakalamak için Libya’da düzenlediği operasyon hakkında bilgi istedi.

Amerikan özel timleri Cumartesi günü El Kaide liderlerinden Ebu Anas El-Libi’yi arabasından çıkararak kaçırmış, sorgulamak üzere bir Amerikan savaş gemisine götürmüşlerdi.

Libya Adalet Bakanlığı, Amerika’nın Libya Büyükelçisi Deborah Jones’un bakanlığa çağrılarak operasyon hakkında bilgi vermesinin istendiğini açıkladı. Libya hükümeti, Libi’nin “kaçırılması” konusunda daha önce Amerika’dan açıklama istemişti.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Libi’nin yakalanmasını savundu ve operasyonun “meşru ve uygun” olduğunu söyledi. Kerry, Libya hükümetinin şikayetinin haksız olduğunu ve Libi’nin yargı önüne çıkarılacağını kaydetti.

2000 yılında New York’taki federal bir mahkeme, Libi hakkında 1998’de Kenya ve Tanzanya’daki Amerikan büyükelçiliklerinin bombalanmasıyla ilgili olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. FBI da Libi’nin yakalanmasına yardımcı olacaklara 5 milyon dolar ödül verileceğini açıklamıştı.
XS
SM
MD
LG