Erişilebilirlik

ABD’li Kongre Üyelerinden Trump’a Kayıp Gazeteci Tepkisi


Senatör Lindsey Graham

Türk yetkililerin, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna ziyareti sonrasında ortadan kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü iddiası, Trump yönetimini de hassas bir pozisyona soktu.

ABD Kongresi, muhalif duruşu nedeniyle Riyad’ın tepkisini çeken Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili Beyaz Saray’ın daha fazla müdahil olmasını istiyor. Ancak Suudi Arabistan, Trump döneminde ABD’nin daha da yakın bir müttefiki haline gelmiş durumda.

Öfkeli senatörler, Trump’ın Suudi Prens Muhammed Bin Salman’a sırtını dönmesini beklemese de silah satışlarının Senato’da oylanmasını zora sokabilir. Yemen’de İran’ın desteklediği isyancılara karşı Riyad önderliğinde yürütülen askeri operasyona verilen ABD desteğinin azaltılması da gündeme gelebilir.

Demokrat Senatör Chris Murphy, “Eğer Suudi Arabistan, ABD’de yaşayan birini konsolosluğuna çekip öldürdüyse, ABD’nin bu ülkeyle askeri, siyasi ve ekonomik ilişkilerini gözden geçirme vakti gelmiştir” diyerek bu olasılıkları doğruladı.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham da Suudi hükümetiyle ilgili iddialarda herhangi bir doğruluk payı varsa, Riyad-Washington hattında durumun değişebileceği, hatta ilişkilere yıkıcı etkisi olabileceği uyarısında bulundu.

Connolly: "Türkler'in hesap sorması gerekir"

Temsilciler Meclisi Üyesi Gerry Connolly ise Türkiye'nin bu konuda aktif bir duruş sergilemesini istiyor: "Türkler'in ABD hükümeti gibi Suudiler'den hesap sormaları gerekir ve geri adım atmamalılar. Eğer atarlarsa bu, uluslararası diplomaside adam kaçırma ve cinayetin pazarlığın bir parçası olduğu yeni bir döneme girilir ve bu uluslararası alanda kesinlikle kabul edilemez."

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG