Erişilebilirlik

Myanmar ABD'li Gazeteciyi Serbest Bıraktı


Richardson Center tarafından yayınlanan bu fotoğrafta ABD'nin BM eski Daimi Temsilcisi Bill Richardson, Myanmar'da 11 yıl hapse mahkum olan ancak Richardson'ın girişimleri sonucu serbest bırakılan ABD'li gazeteci Danny Fenster ile birlikte

Amerikalı gazeteci Danny Fenster, eski diplomat Bill Richardson ve iktidardaki askeri cunta arasındaki müzakereler sonrasında Myanmar'da tutuklu bulunduğu hapishaneden serbest bırakıldı ve ülkeden ayrıldı. Bu bilgi, Fenster'in çalıştığı Frontier Myanmar adlı internet dergisi yönetimi ve gazetecinin ailesi tarafından verildi.

Frontier Myanmar adlı internet dergisinin yayın yönetmeni 37 yaşındaki Fenster, Cuma günü, göçmenlik ve yasadışı toplantı yasalarını çiğnediği ve kışkırtıcı eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılmış, karar uluslararası arenada tepkiyle karşılanmıştı.

Fenster, serbest bırakılmasının ardından ABD'li diplomat Bill Richardson ile birlikte Katar'a giden uçağa binerek Myanmar'dan ayrıldı. Richardson'ın uluslararası barış ve diyaloğu teşvik etmek amacıyla kurduğu Richardson Merkezi, sosyal medya hesabında, gazeteci Danny Fenster ve Bill Richardson'ın birlikte çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.

Myanmar'a bu ayın başında da bir ziyaret düzenleyen Bill Richardson, yaptığı açıklamada, ”Danny'nin olağanüstü zorluklara rağmen başından beri yanında olan ve onu savunan sevdiklerine sonunda yeniden kavuşacağı için müteşekkiriz” dedi.

Danny Fenster, ordunun ülkenin on yıldır demokrasiye doğru attığı adımları aniden sona erdiren ve sosyal patlamalara yol açan darbeyi düzenlediği 1 Şubat'tan beri tutuklu olan çok sayıda basın mensubu arasındaydı.

Sürgünde yaşayan Myanmarlı eski siyasi tutukluların kurduğu Siyasi Tutuklular Yardım Birliği (Assistance Association for Political Prisoners) adlı insan hakları örgütü, darbeden bu yana Myanmar'da 10 bin 143 kişinin tutuklandığını, 1260 kişinin şiddet eylemlerinde yaşamını yitirdiğini, bu kişilerin çoğunun güvenlik güçlerinin protestocu ve muhaliflere yönelik müdahalesinde öldüğünü bildirdi.

Myanmar'da yönetime darbeyle el koyan ordu, çok sayıda medya kuruluşunu kışkırtıcı eylemlerde bulunmak ve yalan haber yaymakla suçluyor.

Myanmar ordusuna ait Myawaddy TV, Fenster'ın affedildiğini, af kararında Richardson ve iki Japon temsilcinin ”ülkeler arasındaki dostluğun korunması ve insani gerekçelerin öne çıkarılması” ricalarının etkili olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fenster'ın serbest bırakılmasında rol oynayan ABD'li yetkilileri ve Bill Richardson'ı övdü.

Blinken, açıklamasında, ”Danny'nin kısa süre içinde ailesiyle yeniden biraraya gelecek olması nedeniyle mutluyuz, haksız yere tutuklu olan diğerlerinin serbest bırakılması için çağrı yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

Myanmar'dan ayrılmaya çalışırken Mayıs ayında tutuklanan Fenster'ın serbest bırakılmasının herhangi bir şarta bağlı olup olmadığı anlaşılamadı. Yangon'daki ABD Büyükelçiliği, görüş bildirmesi taleplerini yanıtsız bıraktı.

Myanmar'daki askeri konsey de Reuters haber ajansının görüş talebine yanıt vermedi.

New Mexico eyaleti eski Valisi, ABD eski Enerji Bakanı ve ABD'nin Birleşmiş Milletler eski Daimi Temsilcisi olan Bill Richardson, 2 Kasım'da Myanmar'a insani gerekçelerle sürpriz bir ziyaret düzenlemiş ve Covid-19'la mücadelede yardım teklifinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG