Erişilebilirlik

ABD’li Basın Örgütü’nden Türkiye’ye Çağrı


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hafta ortasında özel bir toplantıda konuşma yaptığı Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nden Türkiye’ye cezaevlerindeki gazetecileri serbest bırakma çağrısı yapıldı.

Ulusal Basın Kulübü (NPC) Başkanı Jeff Ballou tarafından yapılan açıklamada, konuşmanın özel bir etkinlik olmasına dikkat çekilse de, etkinliğin sponsoru tarafından Çavuşoğlu’nun konuşmasının ve konuşmayı izleyen basın toplantısına erişimin kısıtlandığına dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, “Basın özgürlüğünün sembolü olan kulübümüze (Türk) Dışişleri Bakanı’nın gelmesi, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun bir Türk mahkemesine çıkarıldığı aynı güne (21 Mart) tesadüf etti. Önderoğlu’nu ömür boyu hapisle tehdit eden yargı sürecinin son aşaması bu kısa duruşma oldu. Suçu neydi? Bir Kürtçe gazeteye yardım etmek. Önderoğlu’nun yanı sıra diğer sanıklar, Şebnem Korur ve Ahmet Nesin de şu anda suçları gazetecilik olan ve cezaevlerinde bulunan onlarca gazeteciden üçü” dendi.

Ballou’nun açıklamasında Türkiye’de basın özgürlüğünün içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çekilirken, Haziran 2016’dan bu yana Ulusal Basın Kulübü’nün Türkiye’deki basın özgürlükleri ihlallerine yönelik en az beş açıklama yayınladığı hatırlatıldı.

“Türk yetkililerin Amerika’yı ziyaret etmesinden memnunuz” diyen Ballou, Amerika’da gazetecilerin misilleme korkusu olmadan rahatlıkla soru sorabildiğini savundu.

Ulusal Basın Kulübü araştırmacısı Kathy Kiely de, Türkiye’nin Amerika’dan milyonlarca dolar yardım aldığını hatırlatarak, “Amerikalılar’ın güçlükle kazandığı paralardan alınan vergiler, basın özgürlüğüne karşı adımları destekleyen bir rejime gidiyor. Bu uygulama, Amerika’da olsaydı, anayasa ihlali olurdu. Umarız Amerikan hükümeti çağrılarımızı dikkate alır” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG