Erişilebilirlik

ABD Kuvvetleri Irak Birliklerini Eğitmeye Başladı


Genelkunmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey Bağdat hava alanında Amerikalı askerlerle konuşurken

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dempsey Amerikalı askeri danışmanların halen büyük bölümü IŞİD'in elinde olan Anbar ilinde Irak askerlerinin eğitimine beklenenden daha çabuk başladığını açıkladı

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Reuter haber ajansına Irak’ın Sünni Anbar ilinde Amarikan kuvvetlerinin beklenenden daha hızlı Irak birliklerine danışmanlık yapmaya başladığını açıkladı.

Dempsey, askeri danışmanların büyük bölümü IŞİD militanlarının elinde olan Anbar ilindeki bir üsde çalışmaya başladıklarını söyledi.

Amerikalı askeri danışmanlar bu yaz IŞİD karşısında ağır yenilgiye uğrayan Irak ordusunun yedinci tümenini de eğitiyor.

Dempsey” danışmanlar yedinci tümenle birlikte çalışıyor, onlara tehditi anlama güçlerini nasıl sağlamlaştıracakları yollarını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Orgeneral Dempsey Cumartesi günü IŞİD’le mücadeleyi genişletme planının bir sonraki aşamasını görüşmek amacıyla sürpriz bir kararla Irak’a gitti.

Orgeneral Dempsey, Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar el İbadi’yle bir araya geldi.

Bir Iraklı sözcü, Başbakan İbadi’nin Amerika’yla IŞİD’le mücadele konusunda yakın askeri işbirliği yapmak istediklerini, ama muharip asker beklemediklerini söyledi.

Dempsey'nin Bağdat'taki Amerikan Büyükelçiliği'nde bir grup Amerikan deniz piyadesiyle bir araya geldikten sonra Erbil'e geçerek Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yle görüştü. Orgeneral Dempsey, IŞİD'le mücadele stratejisinin açıklanmasından bu yana ilk kez Irak'ı ziyaret ediyor.

XS
SM
MD
LG