Erişilebilirlik

Okul Saldırısının Nedeni Belirlendi


Amerika’nın Colorado eyaletindeki yetkililer, okuluna silahlı baskın düzenleyen 18 yaşındaki Karl Halverson Pierson’un öğretmeninden intikam amacıyla saldırıyı düzenlediği sonucuna vardı

Amerika’nın Colorado eyaletindeki yetkililer, okuluna silahlı baskın düzenleyen 18 yaşındaki Karl Halverson Pierson’un öğretmeninden intikam amacıyla saldırıyı düzenlediği sonucuna vardı.

18 yaşındaki Pierson bir öğrenciyi vurarak ağır şekilde yaraladıktan sonra silahını kendisine doğrultarak intihar etmişti.

Yetkililer Pierson’ın saldırı sırasında iki öğrenciyi vurduğunu açıklamışlardı, ancak daha sonra ikinci öğrencinin yaralı olmadığı anlaşıldı. Vurulan kız öğrencinin hayati tehlikeyi atlatamadığı bildirildi.

Yetkililer, saldırganın öğretmeninden intikam almak amacıyla silahıyla okula geldiğini söylüyor.

Beyaz Saray'da anma töreni

Cuma günkü saldırı, 1999 yılında iki öğrencinin kendilerini ve 13 arkadaşları ile öğretmenlerini öldürdükleri Columbine Lisesi’ne yakın bir okulda düzenlendi.

Saldırı aynı zamanda, geçen yıl Connecticut eyaletinin Newtown kentindeki Sandy Hook İlkokuluna’na düzenlenen saldırının birinci yıl dönümünden bir gün öncesine rastlıyor. İlkokul saldırısında, saldırgan 20 öğrenci ile altı yetişkini öldürmüş, daha sonra da intihar etmişti.


İlkokul saldırısının birinci yıldönümünde Beyaz Saray’da Başkan Obama’nın da katıldığı bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Başkan Obama haftalık konuşmasını da Sandy Hook İlkokulu’na düzenlenen saldırıya ayırdı. Obama, ölenlerin yasını hala tutan Amerikan halkının artık bu tür saldırıların sona ermesini istediğinin altını çizdi. “Artık değişiklik yapma zamanı geldi” diyen Başkan Obama bu değişimin de Washington’dan değil halktan geleceğini söyledi.
XS
SM
MD
LG