Erişilebilirlik

ABD'den ‘Çocuk Satılması Soruşturmasına’ Yardım Teklifi


Adana’da yaşayan bazı ailelerin çocuklarını İncirlik üssünde görevli askerlere sattıkları iddiası günlerdir tartışılıyor. İddiaya göre şu anda 25 yaşında olan Seçil Berberoğlu 7, kardeşi Hatice Berberoğlu ise 3 yaşındayken aileleri tarafından 2 askere satıldı. Olay iki kardeşin bir televizyon programında konuşması üzerine gündeme geldi.

Hatice'nin adı ve soyadı Michelle Salery, Seçil'inse Britanny Louisse Quillen olarak değiştirildi. İki kardeş evlatlık olduklarını öğrenince önce birbirlerini sonra da Adanalı biyolojik ailelerini buldu. Başka çocukların da İncirlik Üssü'nde çalışan askerlere satıldığı iddialarının medyaya yansıması üzerine de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada; “Adana Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından Adana İncirlik Hava Üssü’nde çalışan bazı ABD’li askerlerin yaygın olarak 1980-1990 yılları arasında para karşılığı bebek satın aldıkları ve yurt dışına götürdükleri yönünde iddiaların basın yayın organlarında haber olarak yer alması ihbar kabul edilerek resen soruşturma başlatılmıştır. 'Soybağını Değiştirmek’, ‘Resmi Belgede Sahtecilik’ ve ‘Göçmen Kaçakçılığı’ suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazılı talimat verilmiştir. Talimatta söz konusu haberlerde adı geçen kişilere ulaşılarak olay mağdurlarının araştırılıp tespit edilmesi istenmiştir. Şikâyet ve delillerin toplanması için mağdurların ifadelerinin alınması istenilen yazıda ayrıca bebeklerini satan, bebek satın alan, bebek alım satımına aracılık yapan şahısların tespit edilerek ‘şüpheli’ sıfatıyla yukarıda belirtilen suçlardan savunmalarının alınması yönünde talimat verilmiştir,” denildi.

Soruşturma başlatılmasının ardından Adana’ya gelerek ifade veren iki kardeş, 2 erkek kardeşlerinin de evlatlık verildiğini öğrendi. Kız kardeşler şimdi onları arıyor.

Görüşmelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, soruşturma için yardım teklifinde bulundu. Specht, “ABD'de evlat edinme konusu çok hassas bir konudur. Evlat edinme konusunda yasalar çok titiz davranıyor. Savcılığın bilgi, belge istemesi durumunda, biz kendilerine her türlü yardımı yapmaya hazırız. Türkiye hükümeti evlat edinme konusunda yapılan işlemler ile ilgili talebi olursa kendilerine Konsolosluk olarak yardımcı olmaya hazırız,” dedi.

XS
SM
MD
LG