Erişilebilirlik

ABD Konsolosluğu Çalışanının Tahliye Talebi Reddedildi


Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda irtibat görevlisiyken 15 Temmuz darbe girişimiyle suçlanan eski polisler ve savcı Zekeriya Öz’le iletişimde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan konsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz bugün 3. kez hakim karşısına çıktı.

Topuz’un tahliye talebi mahkeme tarafından reddedildi ve tutukluluğunun devamına hükmedildi. Askeri ve siyasi casusluk ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yönelik faaliyette bulunma suçlamaları yöneltilen Metin Topuz 1,5 yıldır tutuklu bulunuyor.

Topuz hakkında 20 yıldan 35 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Metin Topuz, suçsuz olduğu gerekçesiyle tahliyesini talep etti ancak bu talebi reddeden mahkeme heyeti bir sonraki duruşma tarihi olarak da 18 Eylül'ü belirledi.

Duruşmayı Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier, İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ve Amerikan basınından gazeteciler de takip etti.

Savcının Feyyaz Öztürk isimli tanığa ulaşılarak dinlenmesinin son derece önemli olduğunu söylediği durşmada Metin Topuz, Öztürk’ü tanımadığını söyledi. Söz konusu kişinin yurtdışında olduğu belirtilirken Metin Topuz, adı geçen kişi ve kişilerle hiçbir ilişkisinin bulunmadığını ve görüşmediğini söyleyerek hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

XS
SM
MD
LG