Erişilebilirlik

Kongre’den Bütçe ve Yardım Paketinde Ara Formül


ABD Temsilciler Meclisi’nin, ekonomik yardım paketi konusunda görüşmelere zaman kazandırmak amacıyla, 1 haftalık geçici bir bütçe tasarısını Çarşamba günü oylaması bekleniyor.

ABD’de federal dairelerin bütçelerinin süresi 11 Aralık Cuma günü doluyor. O güne kadar yeni bütçe tasarısının kabul edilmemesi halinde hükümet kapanacak.

Yeni ekonomik yardım paketini 1.4 trilyon dolarlık bütçe tasarısına dahil etmeyi planlayan Kongre üyeleri ise hükümetin kapanmaması için geçici bir bütçe tasarısını onaylamaya karar verdi.

Geçici bütçe tasarısı oylanacak, yardım paketi görüşmeleri sürecek

Temsilciler Meclisi’nin iki numaralı Demokrat Kongre üyesi Steny Hoyer, Twitter’dan paylaştığı mesajında şimdiye kadar bütçe tasarısı konusunda anlaşmaya varılamamasından hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Hoyer, hükümetin kapanmamasını sağlayacak geçici bütçeyi Çarşamba günü oylayacaklarını, diğer yandan da ekonomik yardım paketi görüşmelerinin süreceğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ve Senato’daki Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, uzun süredir beklenen ekonomik yardım paketini kapsamlı bütçe tasarısı paketine dahil etmeyi umuyordu.

Ancak müzakerelerde henüz anlaşmaya varılamadığı için Kongre ara formül için harekete geçmek zorunda kaldı.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler 908 milyar dolarlık partilerüstü bir yardım paketi teklifinde bulunmuş ve çok sayıda Kongre üyesi de pakete destek vermişti.

“Görüşmeler doğru yönde ilerliyor”

Haftasonu boyunca paketi görüşen Kongre üyeleri paketin son şekline ilişkin henüz bir anlaşmaya varamadı.

Ancak Trump yönetiminden olumlu açıklamalar geldi. Washington Post’a konuşan Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, yardım paketi görüşmelerinin doğru yönde ilerlediğini ve Trump yönetimi ile Kongre’nin anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

“Çift dipli resesyon riski”

ABD Ticaret Odası, Kongre’ye gönderdiği bilgi notunda, ekonomik yardım paketinin devreye girmemesi halinde “çift dipli’’ bir resesyon riskini beraberinde getirebileceği ve bu durumda küçük işletmelerin kalıcı bir şekilde kapanarak milyonlarca kişinin işsiz kalabileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar ekonominin resesyondan çıkışa geçtikten hemen sonra yeniden küçülmeye girmesini çift dipli olarak tanımlıyor. Kongre üyeleri bahar aylarında 3 trilyon dolarlık dev bir yardım paketine onay vermiş, ancak Nisan ayından bu yana başka bir yardım paketi üzerinde anlaşma sağlayamamıştı.

Pandemi döneminde işlerinden olanlara verilen ilave işsizlik yardımının ve kiralarını ödeyemeyenlerin evlerinden tahliye edilmemeleri için getirilen moratoryumun süresi Aralık ayı sonunda doluyor.

Görüşülen pakette doğrudan nakit yardımı yok ABD’de vaka sayılarının tırmandığı sırada, kırılgan ekonominin yeniden canlandırılması için gereken yardım paketi konusunda baskı artıyor.

Yeni paket, küçük işletmelerin yanı sıra havayolları gibi bazı sektörlere maddi destek sağlanmasını öngörüyor.

Bu yardımda, paket miktarının arttırılarak müzakere sürecini geciktirebileceği endişesiyle, Amerikalılar’a doğrudan nakit yardımı yapılması öngörülmüyor.

Söz konusu pakete hem ılımlılar hem de muhafazakarlar destek veriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG