Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi'nden Türkiye'ye Destek Kararı Çıktı


House of Representatives

Temsilciler Meclisi, İstanbul Atatürk Limanı’na düzenlenen saldırı sonrasında Türkiye ile dayanışma içerisinde olunduğunu gösteren bir karar tasarısını oybirliği ile kabul etti.

Salı günü (12 Temmuz) Temsilciler Meclisi’nin Virginia eyaletinden Cumhuriyetçi üyesi ve Türk Dostluk Grubu Eş Başkanı Virginia Foxx tarafından Dış İlişkiler Komisyonu'na sunulan 823 sayılı kararda 28 Haziran günü İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na düzenlenen saldırı sert bir dille kınandı. Saldırıda meydana gelen büyük can kaybına, aralarında bir Amerikan vatandaşının da bulunduğu 200'ü aşkın kişinin yaralandığına dikkat çekilen kararda Türk güvenlik güçlerinin olaya anında müdahale ettiği ve kahramanca tutum sergilediği belirtiliyor.

Kararda ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileniyor. Ayrıca, saldırının sorumlularının adalet önüne çıkarılması için gösterilen tüm çabalara destek olunacağı kaydedilen tasarı metninde IŞİD’in hem Amerika hem de müttefiklerine büyük bir tehdit oluşturduğunun altı çiziliyor.

Türk Dostluk Grubu'nun üyeleri Cumhuriyetçi Kentucky milletvekili Ed Whitfield, Demokrat Virginia milletvekili Gerry Connolly ve Demokrat Tennessee milletvekili Stephen Cohen de tasarıyı hazırlayan Temsilciler Meclisi üyeleri arasında yer alıyor.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Dilge Timoçin Amerika'nın Sesi'ne katılmadan önce Al Jazeera, Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşları için çalıştı.  Al Jazeera Türk'ün kuruluş aşamasında yer aldı. Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı; Lübnan'dan, Suriye sınırından ve Katar'dan haber geçti. 

XS
SM
MD
LG