Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi'nden Türkiye'ye Destek Kararı Çıktı


House of Representatives

Temsilciler Meclisi, İstanbul Atatürk Limanı’na düzenlenen saldırı sonrasında Türkiye ile dayanışma içerisinde olunduğunu gösteren bir karar tasarısını oybirliği ile kabul etti.

Salı günü (12 Temmuz) Temsilciler Meclisi’nin Virginia eyaletinden Cumhuriyetçi üyesi ve Türk Dostluk Grubu Eş Başkanı Virginia Foxx tarafından Dış İlişkiler Komisyonu'na sunulan 823 sayılı kararda 28 Haziran günü İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na düzenlenen saldırı sert bir dille kınandı. Saldırıda meydana gelen büyük can kaybına, aralarında bir Amerikan vatandaşının da bulunduğu 200'ü aşkın kişinin yaralandığına dikkat çekilen kararda Türk güvenlik güçlerinin olaya anında müdahale ettiği ve kahramanca tutum sergilediği belirtiliyor.

Kararda ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileniyor. Ayrıca, saldırının sorumlularının adalet önüne çıkarılması için gösterilen tüm çabalara destek olunacağı kaydedilen tasarı metninde IŞİD’in hem Amerika hem de müttefiklerine büyük bir tehdit oluşturduğunun altı çiziliyor.

Türk Dostluk Grubu'nun üyeleri Cumhuriyetçi Kentucky milletvekili Ed Whitfield, Demokrat Virginia milletvekili Gerry Connolly ve Demokrat Tennessee milletvekili Stephen Cohen de tasarıyı hazırlayan Temsilciler Meclisi üyeleri arasında yer alıyor.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG