Erişilebilirlik

ABD Kongresinde Partizan Çekişme


Temsilciler Meclisi
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00
Linki indirmek için

Temsilciler Meclisi’nde çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler, son aylarda ideolojik anlamı olan 20’den fazla tasarı geçirmeyi başardı. Ancak, sağlık reformu yasasının iptali dahil diğer yasa tasarılarının Demokrat Parti’nin kontrolundaki Senato’dan geçmesi mümkün görünmüyor

Kongre binası dışardan çok sessiz görünüyor. Oysa içerde, Cumhuriyetçilerle Demokratlar, işbirliği yapmak yerine yoğun bir partizan çekişme içinde.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Partili John Boehner: “Neden herkes tartışma gerektirmediği halde mutlaka siyasi bir mücadele vermemiz gerektiğini söylüyor anlamıyorum. Aramızda mücadele yok. Çekişme varmış gibi gösteriliyor, çünkü bu yıl seçim yılı. Sorarım size, herşey için kavga etmek zorunda mıyız?”


Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Partili John Boehner, milyonlarca üniversite öğrencisinin aldığı kredilerin faizlerinin ikiye katlanmasını önlemek için hazırlanan tasarıyı kastediyordu.

Buarada Demokrat Partili Başkan Barack Obama, üniversite kampüslerini dolaşarak Kongre’ye öğrenci kredi faizleri ve diğer konularla ilgili tasarıları onaylaması çağrısında bulunuyordu.

Ancak 2012’nin başkanlık seçim yılı olması nedeniyle tasarılar son anda meclisten geçti.

Demokratlar yoksullar için bazı sosyal yardım programlarını keserek bazı popüler sosyal programları finanse etmeye çalışmakla suçluyor.


Demokrat Partili Lois Capps: “Çoğunluk işbirliği yapmak yerine, sağlık fonları gibi milyonlarca Amerikalı’nın hayatını etkileyecek ve federal bütçe gibi işgücümüzün verimliliğini arttıracak tasarılara saldırı üstüne saldırı yapmayı tercih ediyor. Bu tutuma itiraz ediyorum.”

Siyasi yorumcu Norman Ornstein, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler’in mali açıdan muhafazakar olan Çay Partisi Hareketi’ni memnun etmek için bir dizi tasarı geçirdiğini söylüyor.

Ornstein: “Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler’in, çoğunluk olmalarından yararlanarak, Senato’dan geçmesi ihtimali olmayan birçok tasarıyı onayladığına hiç şüphe yok.”

"You know, there is nothing illegitimate about taking positions and saying here is where we stand. Where it moves into a territory that damages the congressional reputation is if you don't supplement that with at least some attempt at problem-solving in other areas."

“Elbette belli bir görüşü savunup bunu istiyoruz demek yasadışı değil. Ancak eğer başka alanlarda sorunlara çözüm getirecek bazı davranışlar sergileyemiyorsanız, o zaman Kongre’nin imajına gölge düşürecek bir tutum içindesiniz demektir.”

Emekliye ayrılacağını açıklayan liberal Demokrat milletvekili Barney Frank, Kongre’nin Çay Partisi Hareketi yüzünden çalışamaz hale geldiğini söylüyor.

Barney Frank: “Cumhuriyetçiler’den bazılarının 2010’da parti içindeki durumlarını güçlendirip öfkeli bir arayış içine girdikleri ve işbirliğine her zaman karşı oldukları bir gerçek.”

Birçok muhafazakar Amerika’da federal hükümetin zaten çok büyük olduğunu ve sağlık hizmetleri ve diğer sosyal konulara karışmaması gerektiğini savunuyor.

Amerikalılar’ın hayatında federal hükümetin ne kadar rol oynaması gerektiği konusunda kararı, Kasım seçimlerinde sandık başında seçmenler verecek.
XS
SM
MD
LG