Erişilebilirlik

ABD Kongresi Uzlaşmanın Eşiğinde


Obama Kongrede anlaşmaya varlımk üzere olduğunu açıklarken
Başkan Barack Obama ülkeyi mali uçurumdan kurtaracak anlaşmaya varılmak üzere olduğunu açıkladı ve Kongreyi hızla gerekli yasa tasarını onaylamaya çağırdı.
Anlaşmanın çok yakın olduğu Cumhuriyetçi Senato lideri Mitch McConnell tarafından doğrulandı.
Anlaşma haberleri üzerine New York borsasında hisse senetlerini değeri artış gösterdi.
Kongre’de anlaşmaya varılamazsa, 1 Ocak itibariyle Bush döneminden kalma vergi kesintileri sona erecek, otomatik harcama kesintileri başlayacak. Ekonomistler, anlaşmaya varılmaz bu iki uygulama yürürlüğe girerse, Amerika’nın yeniden durgunluğa girebileceğini söylüyor.

Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell iki gündürr geç saatlere kadar orta yolu bulmak için görüşmeleri sürdürdü.

Beyaz Saray, vergi kesintilerinin 450 bin dolar kazanan mükellefleri de kapsamasını kabul etti. Daha önce Obama, bu rakamı 250 bin olarak belirlemişti. Obama yönetimi ayrıca, miras vergisinin de mevcut düzeyde kalmasını kabul etti.

Kongre liderleri uzlaşmaya varırsa, bu uzlaşı formülü önce Senato’da oya sunulacak. Ancak tasarının yasalaşması için Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmesi gerekiyor. Ancak Kongre’nin bu kanadındaki Cumhuriyetçiler, vergilerin yükseltilmemesi konusunda hala ısrarlı. Eğer tasarı her iki kanatta da kabul edilirse, Başkan Barack Obama, tasarıya imzasını atarak, yürürlüğe sokulmasını mümkün kılacak.

Bu arada varılacak anlaşma ekonomi üzerindeki bir diğer engeli de aşmaya yetmiyor. Maliye Bakanı Timothy Geithner, borçlanma limitine yılbaşında varılacağını açıkladı. Limit, Kongre tarafından hükümete belli miktara kadar borçlanma hakkı tanıyor. Mevcut limit 16,4 triyon ve yükseltilmezse Amerika borçlarını ödemekte zorlanabilir. Geithner, bu duruma düşmemek için “olağanüstü” önlemlere başvuracaklarını söyledi.
XS
SM
MD
LG