Erişilebilirlik

ABD Kongresi Ülkenin Mali Geleceğini Görüşüyor


ABD Kongresi Ülkenin Mali Geleceğini Görüşüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

Kongre’deki iki bütçe komisyonunun ortak toplantısında denk bütçe, vergiler ve harcamalarla ilgili farklılıklar giderilmeye çalışılacak

Temsilciler Meclisi ile Senato bütçe komisyonları üyelerinin katılacağı görüşmelerin uzun zamandır devam eden siyasi tıkanıklığı sona erdirip erdirmeyeceğini tahmin etmek zor.

Kongre’deki iki bütçe komisyonunun ortak toplantısında denk bütçe, vergiler ve harcamalarla ilgili farklılıklar giderilmeye çalışılacak. Senato Bütçe Komisyonu Başkanı Patty Murray’e göre görüşmelerin daha da büyük bir amacı var: “Amerikan halkına Kongre’nin ekonomiye öncelik vererek yeni iş alanları yaratabileceğini göstermek istiyoruz.”

Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu Başkanı Pual Ryan da bu görüşü paylaşıyor: “Hedefimiz, Amerikan halkının çıkarları doğrultusunda çalışıp, borçları dizginlemek, bütçe açıklarını azaltmak, ekonomiyi canlandırıp, yeni iş alanları yaratmak.”

Hükümetin iki haftalık kısmi kapanmasını sona erdiren ve borçlanma tavanını yükselten anlaşma, ortak komisyon toplantısı yapılmasını öngörüyordu. İki komisyon, Aralık ortasına kadar yeni bir bütçe anlaşması hazırlayacak.

Demokratlar, Başkan Obama dahil, sosyal harcamalar için daha fazla vergi alınmasını istiyor: “Ekonomiyi canlandıracak, yeni iş alanları yaratacak, orta sınıfı güçlendirecek, gençlere daha fazla olanak sunacak fırsatlara para ayırmalıyız.”

Buna karşılık, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner başta olmak üzere Cumhuriyetçiler harcamaların azaltılmasını istiyor: “Ülkeyi olumsuz etkileyen sorunlar hala aynı; hala harcadığımızdan çok daha azını üretiyoruz.”

Aralık ortasına kadar yeni bir bütçe hazırlanamazsa, hükümet Ocak ayında yeniden kapanabilir. Kongre üyeleri, bunun bir kez daha tekrarlanmasını istemiyor. Ancak görüş ayrılıkları bu kadar derinken anlaşma sağlanamaması hala yüksek bir ihtimal.
XS
SM
MD
LG