Erişilebilirlik

ABD Kongresi İşsizlik Maaşını Tartışıyor


ABD Kongresi İşsizlik Maaşını Tartışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Amerika’da uzun süredir işsiz olan kişilere verilen işsizlik maaşlarının dağıtımına yeniden başlanıp başlanmaması gerektiği tartışması bu hafta da Senato’nun ana gündem maddelerinden biri

Bir milyondan fazla işsiz, son işsizlik maaşı ödemelerini Aralık ayında almıştı. Öte yandan Aralık ayında istihdamda önemli bir yavaşlama olduğu açıklandı.

Amerika’da işsizlik oranı şu anda yüzde 6,7. Bir milyondan fazla işsiz ise artık işsizlik maaşı alamıyor.

Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn’e göre işsizlere verilen uzun süreli yardım, onlara yarardan çok zarar veriyor: ”Bu kişilerin bir hükümet programına bağımlı olmalarını değil, bu bağımlılıktan kurtulmalarını sağlamalıyız. İş bularak, ailelerinin geçimini sağlayarak kendilerine olan saygı ve özgüvenlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmalıyız.”

Ancak Demokrat Partili Senatör Edward Markey’e göre iş bulmak çok zor ve birçok Amerikalı’nın hala yardıma ihtiyacı var: ”İş teklifi alan insanlar zaten hemen kabul ediyorlar, ancak yeteri kadar iş fırsatı yok. Bu, iş arayanların ve ailelerinin suçu değil. Onları cezalandırmamalıyız.”

Demokratlar, işsizlik maaşlarının süresinin üç ay daha uzatılmasını teklif etti, Cumhuriyetçiler ise bu masrafı karşılayabilmek için hükümet harcamalarında kesinti istedi.

Cumhuriyetçi Senatör Jeff Sessions, öneriye karşı çıktı: ”İşsizlik tasarısı, işsizlik maaşları için nereden para bulunacağı, nereden kesinti yapılacağı konusunda hiçbir öneri getirmiyor, sadece çok büyük çapta bir harcama öngörüyor.”

Demokratlar, borç açığını arttırmayan ancak işsizlik maaşlarının süresini neredeyse bir yıl uzatan bir plan sundu. Cumhuriyetçiler yasayı değiştirme girişiminde bulundu, Demokratlar’ın engeliyle karşılaşınca da tepki gösterdi.

Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell da tepkili: ”Demokratlar bu yıl bir iş çıkarmak istiyorlarda bizimle nasıl çalışmaları gerektiğini öğrensinler.”

Demokrat Senatör Jack Reed, Amerikan halkı darboğazda çırpınırken Cumhuriyetçiler’in zaman öldürdüğünü söylüyor: ”Her hafta 70 bin Amerikalı, aldığı hükümet desteğini kaybediyor. Biz durmadan konuşurken bu sayının giderek arttığını görüyoruz.”

Yasa teklifinin son oylamaya sunulmadan önce en az beş Cumhuriyetçi’nin desteğine ihtiyacı var. Demokrat Parti Grup Başkanı Harry Reid, geçen hafta, Cumhuriyetçiler’i işsizlik maaşı konusunda çifte standard uygulamakla suçladı: ”Eski Cumhuriyetçi Başkan George W Bush, acil işsizlik maaşlarının süresini beş kez uzatmıştı. Bu beş kerenin birinde bile bir Cumhuriyetçi çıkıp da bu masrafın kesintilerle karşılanması gerektiğini söylememişti.”

Tasarının yasalaşması için hem Senato’dan hem de Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Temsilciler Meclisi’nden geçmesi gerekiyor.

Kongre’de bunlar olurken, Başkan Obama da bu hafta, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin izleme ve istihbarat programlarında reform önerilerini değerlendiriyor.
XS
SM
MD
LG