Erişilebilirlik

ABD Kongresi ‘Demokratik ve Laik İran’ İstiyor


Demokratik ve laik bir İran’ı destekleyen yasa tasarısının mimarlarından biri olan Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi üyesi Tom McClintock, Washington’un, islamcı yöneticilerin üstesinden gelebilmek için, İran halkına maddi destek vermesi gerektiğini söyledi.

McClintock, Washington’da, Temsilciler Meclisi’ne ait Rayburn binasında Salı günü, “İranlı Amerikalılar Topluluğu Derneği” tarafından düzenlenen Noel etkinliğinde, VOA Farsça Yayın Bölümü’ne açıklamalarda bulundu.

McClintock, bahsettiği materyal desteğinin ne olduğuna dair ayrıntı vermedi ancak, “Tahran’daki tiranların üstesinden gelebilmesi için İran halkına materyal destek sağlamamızın öneminin arttığına inanıyorum. Önceki yıllarda, mollalara kargo dolusu para yolladık ve bu paralar İran halkına zulmetmek için kullanıldı. Şimdi bir zamanlar mollalara sağladığımız bu tarz bir maddi desteği, direnmesi için İran halkına sağlamak bizlerin borcu” dedi.

McClintock’un kast ettiği mali destek, 17 Ocak 2016 tarihinde Obama yönetimi tarafından havayolu kargosuyla İran’a, yıllardır süren bir anlaşmazlığın çözümü karşılığında gönderilen 400 milyon dolarlık nakit para. Para transferinin yapıldığı gün İran, 4 Amerikalı mahkumu serbest bırakma kararı vermişti. Bu durum Cumhuriyetçiler’in, Demokrat Başkan Obama’yı fidye ödemekle suçlamasına neden olmuştu.

McClintock, Temsilciler Meclisi’ne sunulan ve İran halkının demokrasi, laiklik ve nükleer güç olmayan bir İran için desteklenmesini öngören yasa tasarısının hazırlayıcılarından biri. Yasa aynı zamanda İran’ı devlet destekli terör faaliyetleri nedeniyle de kınıyor. Tasarı, Temsilciler Meclisi Dış İşleri Komisyonu’na Temmuz ayında sunuldu ve o zamandan bu yana 103 üyeden destek aldı.

Tom McClintock
Tom McClintock

Tahran hükümeti, kendisini terörün destekçisi değil mağdurlarından biri olarak görüyor. İran ayrıca barışçı nükleer anlaşmanın şartlarını yerine getirmediği ve nükleer silah yaptığı konusundaki Amerikan iddialarını da reddediyor.

McClintock’un yasa önerisine destek veren, kar amacı gütmeyen “İranlı Amerikalılar Topluluğu Derneği” İran asıllı Amerikalılar’ı, “İran halkının demokrasi mücadelesi” ve “nükleer olmayan İran” adını verdiği çabalarına destek olmaya çağırdı. “İranlı Amerikalılar Topluluğu Derneği”, merkezi Fransa’daki “İran Ulusal Direniş Konseyi”ne de liderlik eden sürgündeki “Halkın Mücahitleri Örgütü”yle de işbirliği içinde. Bu gruplar İran’daki dinci yönetimin devrilmesini istiyor. İran’da 1979 yılındaki devrimden buyana islamcılar iktidarda.

İranlı Amerikalılar Topluluğu Derneği’nin toplantısına, 4 Cumhuriyetçi ve 5 Demokrat milletvekilinden oluşan partilerüstü bir grup katıldı. Konuşmacılar arasında Cumhuriyetçi McClintock, Dana Rohrabacher, Mike Coffman ve Ted Poe’yla birlikte Demokrat Eliot Engel, Brad Sherman, Sheila Jackson Lee, Judy Chu ve Steve Cohen vardı.

Etkinlikte VOA Farsça Yayın Bölümü’ne açıklamalarda bulunan ve önümüzdeki dönem Temsilciler Meclisi Dış İşleri Komisyonu Başkanı olması beklenen Engel de İran halkının özgürlüğüne destek verdiğini söyledi ancak McClintock’un kast ettiği ‘maddi’ destek konusuna değinmedi.

Engel, “İran halkının Amerika’nın ülkelerindeki durumun farkında olduğunu bilmesini isterim, biz onların yanındayız. Tahran’daki mollaların ve baskıcı rejimin yanında değiliz. İran halkına nasıl bir yönetim seçmeleri gerektiğini söylemeye yeltenmiyoruz. Ancak İran halkı bunu yapabilmesini sağlayacak özgürlüğe sahip olmalı, tıpkı Amerika’da, Amerikalılar’ın sahip olduğu gibi” dedi.

İranlı Amerikalılar Topluluğu Derneği, düzenlenen Noel etkinliğinde 2017 Aralık ayının sonlarında İran’da hükümete karşı düzenlenen ayaklanmaların birinci yılını da andı. Gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesi nedeniyle aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu en az 25 kişi hayatını kaybetmişti.

O tarihten bu yana da İran’da küçük çaplı protestolar düzenlenmeye devam ediyor. İran halkı hükümet yetkililerini, iş dünyasınn önde gelenlerini, rüşvet, kötü yönetim ve baskıcı politikaları nedeniyle zaman zaman protesto etmeyi sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG