Erişilebilirlik

ABD Kongresi de Taciz Suçlamalarından Payını Aldı


Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein’a yönelik cinsel taciz suçlamaları sonrasında, diğer ünlü isimler ve siyasetçiler hakkındaki iddialar da peş peşe gün ışığına çıkıyor. ABD Temsilciler Meclisi’nin bazı kadın üyeleri, haber ajansı Associated Press’e erkek meslektaşlarının tacizine uğradıklarını açıkladılar. Kadın Temsilciler Meclisi Üyeleri, bazısı yıllar öncesine uzanan tacizler konusunda suçladıkları meslektaşlarının isimlerini açıklamayı ise reddetti.

Temsilciler Meclisi üyesi Linda Sanchez, taciz iddialarını gündeme getirenler arasındaydı. Sanchez, “30’lu yaşlarımın başında, daha Kongre’de yeniyken benden daha kıdemli bir Temsilci anında uygunsuz teklifte bulundu. Kendisi evliydi. İşi şakaya vurup olmamış gibi davranmak yerine tacizlerine devam etti. O Temsilciden hep uzak durdum” dedi.

Sanchez, bir başka erkek meslektaşının da kendisini baştan aşağı süzdükten sonra uygunsuz bir şekilde dokunduğunu ve kazara olmuş gibi davranmaya çalıştığını da anlattı.

Bu kişilerin isimlerini açıklamanın hiçbir yararı olmayacağını söyleyen Sanchez, “Buradaki sorun bir Kongre üyesi olarak gidebileceğiniz insan kaynakları gibi bir birimin olmaması. Yardım isteyebileceğiniz kimse yok. Nihayetinde bu kişiler seçmenlerince işe alınmış” dedi.

Bir başka kongre üyesi, Mary Bono da, erkek bir meslektaşının, banyodayken kendisini düşündüğünü söylediğini aktardı. Bono, meslektaşıyla tartıştığını ve bir daha böyle uygunsuz yorumlar almadığını da söyledi.

Bono, “Burası erkeklerin dünyası. Hala onların kuralları geçerli. Kimsenin flörtü olmamak ama şirret de olmamak. Bu ince çizgide yürümek için kendime koyduğum kural buydu” diye konuştu.

Mary Bono da, kendisini taciz eden bu ismi açıklamadı ama hala Kongre’de görev yaptığını belirtti.

Eski Temsilciler Meclisi üyesi Hilda Solis de bir meslektaşından “sürekli, istemediği, tacizkar teklifler” aldığını açıkladı. Solis bu tekliflerin ne olduğunu ve meslektaşının ismini söylememeyi tercih etti.

Solis, “Küçük düşürücüydü. Belki şirin olduklarını sanıyorlardı ama değildi. Uygunsuzdu. Beni meslektaşı olarak görmüyordu. Bu da bir sorun” dedi.

XS
SM
MD
LG