Erişilebilirlik

ABD Kongresi Corona Paketini ve Federal Fonları Görüşecek


ABD Kongresi, 2020 yılı bitmeden önce son kez uzlaşma girişiminde bulunmak için toplanmaya hazırlanıyor. Kongre'nin bir numaralı gündem maddesi, hükümetin, 11 Aralık'ta kapanmasını engellemek olacak. Ancak Kongre üyeleri, Başkan Trump görevden ayrılmadan önce Corona yardım paketi üzerinde anlaşıp-anlaşmama meselesini de gündemde tutuyor. Yeni bir teşvik paketi; aşı imalatı ve Corona testleri, okulların yeniden açılması ve küçük işletmelere destek gibi alanlara fon sağlayabilir. Ancak taraflar, paketin ayrıntıları ve maliyet üzerinde hala anlaşmaya varabilmiş değil. 2020 yılı bitmeden anlaşmaya varılamaması, Corona teşvik paketinin 20 Ocak 2021'de işbaşına gelecek olan Biden yönetiminin en öncelikli meselesi haline gelmesine neden olabilir.

Başkan Trump'ın görev başındaki son haftalarını geçirdiği bu dönemde, Corona pandemisinin adeta kontroldan çıktığı bir ortamda iki ya da üç haftalığına toplanmaya hazırlanan ABD Kongresi, 1 trilyon 400 milyar dolarlık Corona yardımını, savunma politikasını ve yargı kurumlarına yapılan atamaların onaylanmasını ele alacak.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, 11 Aralık'ta hükümetin kapanmasını engellemek için kapsamlı bir harcama yasası üzerinde anlaşma yolunu seçmeyi tercih etse de Corona yardım paketi üzerindeki anlaşmazlıkların yarattığı siyasi bölünmeyi aşmak, kolay olmayacak gibi görünüyor.

ABD Kongresi, Aralık ayındaki kısa mesaisinde şu konuları görüşecek:

Hükümetin açık tutulması

Hükümetin 11 Aralık'ta kapanmasını engellemek için Kongre üyelerinin geçici harcama tasarısını kabul etmesi gerekiyor. Ancak Demokratlar'ın sosyal yardım programlarında 12 milyar dolarlık artış yaparak eski muhariplerin hızla artan sağlık hizmeti harcamalarını karşılama önerisi ve Trump'ın sınır duvarı inşaatı fonlarına ilişkin talepleri, Kongre üyelerinin anlaşmaya varmak için aşmaları gereken engeller arasında yer alıyor.

Corona yardım paketi

Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Parti Kentucky Senatörü Mitch McConnell, daha az miktarda ancak yine de oldukça geniş kapsamlı bir Corona teşvik paketinin kabul edilmesinden yana tavır koyuyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi ise başkanlık seçimlerine kadar 2 trilyon dolarlık Corona teşvik paketi üzerindeki ısrarcı tavrını sürdürdü. Ancak 3 Kasım seçimlerinde Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'nde sandalye kaybetmesiyle sonuçlanması elini zayıflatsa da Pelosi, eyalet yönetimleri ve yerel idarelere yeni tur yardım sağlanması için hala ısrar ediyor.

Savunma politikası

ABD İç Savaşı'nda köleliği destekleyen güney eyaletlerinin oluşturduğu Konfederasyon'a bağlı komutanların adlarını taşıyan askeri üslerin yeniden adlandırılmasına ilişkin tartışmalar, son 59 yıldır Kongre'den partilerüstü uzlaşmayla geçirilen savunma politikaları tasarısını bu yıl tehlikeye soktu. Tasarı; ABD Savunma Bakanlığı'nın politikalarını şekillendirme, asker sayıları, yeni silah sistemleri, askeri hazırlıklar ve askeri personel politikaları konusunda alınan kararları somutlaştırma açısından kritik öneme sahip.

Savunma Bakanlığı'nın Fort Benning ve Fort Hood gibi askeri üslerin adlarını değiştirmesi için hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'nun kararı gerekiyor. Ancak bu üslerin adlarının değiştirilmesine karşı olan Başkan Trump, kararı veto etme tehdidinde bulunuyor. Trump, bu yaz patlak veren protesto eylemleri sırasında yeniden gündeme gelen tartışmaları, Konfederasyon'a özlemle bağlı olan muhafazakar Güneyli beyaz seçmenleri cezbetmek için kullanıyor. Askeri üslerin ırkçı Konfederasyon geçmişini çağrıştıran isimlerinin değiştirilmesi konusu, Ocak ayında ikinci tur Senato seçiminin yapılacağı Georgia eyaletinde de gündemin üst sıralarında yer almaya devam ediyor. Joe Biden'ın başkanlığının 2022 yılında yapılacak Kongre ara seçimlerine kadarki ilk iki yıllık süreci içinde senatoyu hangi partinin kontrol edeceğini, Georgia'da 5 Ocak'ta düzenlenecek ikinci tur senato seçimi belirleyecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG