Erişilebilirlik

‘ABD Kanunsuzca Telefon ve Bilgisayarları Kontrol Ediyor’


Sınır kapılarında Amerikan vatandaşlarının telefonları ve bilgisayarlarının arama izni olmadan kontrol edilmesinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle ABD yönetimine dava açıldı.

Davayı, 10 ABD vatandaşı ve bir yasal göçmen, İç Güvenlik Bakanlığı’nı hedef alarak federal mahkemede açtı. Davacılar, elektronik eşyalara el konulmasının anayasada koruma altına alınan özel hayatın gizliliği ve ifade özgürlüğünün ihlali olduğunu savunuyor.

İnsan hakları grupları, son dönemde elektronik aletlere yönelik aramaların artmasına tepki gösteriyordu.

ABD resmi rakamlarına göre 2015 bütçe yılında 8500 arama yapıldı. Bu rakam 2016 yılında 19 bin oldu. 2017 bütçe yılının ilk yarısında ise 15 bin gibi rekor bir sayıya ulaştı.

Massachusetts Bölge Mahkemesi’ne başvuran davacılar arasında bir muharip, bir NASA mühendisi, bir bilgisayar programcısı ve iki gazeteci bulunuyor. Davacıları Elektronik Sınır Vakfı ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği temsil ediyor.

Davacılardan ABD vatandaşı Suhaib Allababidi, 21 Ocak’ta Dubai’den iş seyahati dönüşünde Dallas havaalanında durdurulduğunu anlattı.

Allababidi, görevlilerin iş telefonunu kontrol etmesine izin verdi; ancak kişisel telefonunun kilidini açmayı reddetti.

Gümrük ve Sınır Muhafaza yetkilileri, iki telefona da el koydu. Allababidi, iş telefonuna iki ay sonra kavuştu. Kişisel telefonu ise yedi ay geçmesine rağmen hala teslim edilmedi.

İç Güvenlik Bakanlığı ise dava ile ilgili açıklama yapmadı.

Güvenlik güçlerinin, bir Amerikalı’nın elektronik cihazlarını kontrol edebilmesi için yasalara göre bir arama izni gerekiyor. Ancak sınır aramalarında yapılan bir istisnaya göre, federal yetkililer, Amerikan sınırları içindeki en fazla 100 kilometrelik alanda izin olmaksızın arama yapabiliyor.

XS
SM
MD
LG