Erişilebilirlik

ABD Kadın Portreli 10 Dolar Basacak


Amerika 2020’ye kadar, 10 dolarlık banknotların üzerine ülkenin sosyal veya siyasal gelişimine katkıda bulunmuş ünlü bir kadının portresini koyacak.

10 dolarlık banknotların üzerinde halen, Amerika’nın ilk Maliye Bakanı Alexander Hamilton’un portresi bulunuyor.

Yeniden tasarlanan banknot, kadınlara seçme hakkı veren anayasa değişikliğinin 100’üncü yıldönümünde piyasaya sürülecek.

Maliye Bakanı Jacob Lew, değişiklik planını dün açıkladı. Lew, Maliye Bakanlığı’nın sosyal medyada “yeni 10’luk” adıyla başlatacağı reklam kampanyasında, yeni 10 doların üzerinde kimin resminin olması gerektiği anketini başlatacak. Bunun yanında Bakanlık, bir dizi halk toplantısı düzenleyecek. Nihai kararın bu yılın içinde açıklanması bekleniyor.

İlk first lady olan Martha Washington’un bir gümüş dolar sertifikasının üzerine basıldığı 1896 yılından bu yana, Amerika’da herhangi bir kadın portresi kağıt para üzerine basılmadı.

Çarşamba günü açıklanan planın üzerine, internette “20’lik Banknotlarda da Kadın Resmi” adlı başka bir kampanya başlatıldı. 20 doların üzerinde Amerika’nın 7. başkanı olan Andrew Jackson’un resmi bulunuyor. Ankete katılanların çoğu, Amerika’da iç savaş başlamadan önce kölelikten kurtulan ve binlerce kişinin de kurtulmasına yardımcı olan siyah Harriet Tubman’ı 20’liklere aday gösterdi.

Önceliklerinin 10’lukların yeniden tasarlanması olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Lew’e göre, 10 dolarlık yeni banknotlar sahte basılmasını önleyecek güvenlik özelliklerine de sahip olacak.

Lew, yeni tasarlanan bazı 10 dolarlık banknotların üzerinde Alexander Hamilton’un portresinin bulunacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG