Erişilebilirlik

ABD: ''Kadın Doğum Hastanesi Saldırısının Arkasında IŞİD Var''


Amerika, Afganistan’da bu hafta bir kadın doğum hastanesine düzenlenen saldırının arkasında Taleban’ın değil IŞİD terör örgütünün olduğunu düşünüyor.

Amerika’nın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Khalilzad Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıların arkasında IŞİD’in olduğunu ve örgütün Taleban’la yapılan barış anlaşmasını hedef alarak ülkede Irak’taki gibi bir mezhep çatışması yaratmayı hedeflediğini dile getirdi.

Khalilzad mesajında “IŞİD’in tuzağına düşüp barışı geciktirmek ya da engeller yaratmaktansa Afgan halkı biraraya gelmek, tehditleri alt etmek ve bu tarihi barış fırsatını değerlendirmek zorundadır. Kaçarı yok. Afgan halkı ve dünya daha iyisini hak ediyor” ifadelerini kullandı.

SITE İstihbarat grubu, henüz kadın doğum hastanesine düzenlenen silahlı saldırıyı üstlenen olmadığını, ancak haftabaşında Nangarhar’da düzenlenen saldırıyı IŞİD’le bağlantılı bir grubun üstlendiğini açıkladı.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Amerika tarafının saldırının arkasında Taleban’ın olmadığını ifade eden açıklamalarına rağmen her iki saldırının ardından güvenlik güçlerine Taleban’a karşı teyakkuza geçmeleri talimatı verdi.

Taleban’dan yapılan açıklamadaysa hem kadın doğum hastanesine düzenlenen hem de Nangarhar’da yapılan saldırılarla ilgilerinin olmadığı belirtildi.

Amerika ve Taleban arasında 29 Şubat’ta imzalanan anlaşma uyarınca Afganistan’daki Amerikan askerleri kademeli olarak ülkeden ayrılırken Taleban, hem ülkedeki saldırılara son verecek hem de terör gruplarının Afganistan’da barınmalarını önleyecek.

Taleban ayrıca Afgan hükümetinin hapishanelerdeki Taleban mahkumlarının bırakılmasını da talep ediyor, ancak bu konuda Afgan hükümetiyle örgüt arasında anlaşmazlıklar sürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG