Erişilebilirlik

ABD-Japonya İttifakı Güçleniyor


Joe Biden ve Şinzo Abe Singapur’da görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe Singapur’da görüştü. Görüşme, Japonya’nın Doğu Çin Denizi’nde bir grup ada konusunda Çin’le anlaşmazlık yaşadığı bir döneme rastladı

Başkan Yardımcısı Joe Biden, Singapur’da görüştüğü Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yle, iki devlet arasındaki ittifakı güçlendirme konusunda anlaştı.

Biden-Abe görüşmesi, Japonya’nın Doğu Çin Denizi’nde bir grup adanın sahipliği konusunda Çin’le anlaşmazlık yaşadığı bir döneme denk geliyor. Japonca’da ‘Senkaku’, Çince’deyse ‘Diaoyou’ diye adlandırılan adalar grubu, Japonya’nın kontrolünde, ancak Çin bu adalar üzerinde hak iddia ediyor.

Japonya’dan önce Singapur’u ziyaret eden Biden, Japonya ve Çin’den, aralarındaki gerginliği giderecek adımlar atmasını istedi. Bununla birlikte Biden, Japonya’yla ittifak içinde olduklarını da yeniden vurguladı.

Bir süre önce seçimleri yeniden kazanan Abe hükümeti, ulusal güvenlik politikalarında değişikliğe gitmeyi amaçlıyor.

Japonya da İHA’ları kullanmak istiyor

Japonya Savunma Bakanlığı, bugün yayınladığı raporda Çin ve Kuzey Kore’den artan tehditlere karşı silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Rapor, Büyük Okyanus’taki askeri faaliyetleri 7 gün 24 saat denetlemek için insansız hava araçları ve diğer izleme teçhizatlarının kullanılmasının gereğini vurguladı. Japonya Savunma Bakanlığı’nın raporu ayrıca, tartışmalı adaları korumak ya da denizaşırı üslere saldırı düzenlemek için Japon silahlı kuvvetleri bünyesinde deniz piyadesi çıkartma timleri oluşturulması gerektiğini yazıyor.

Singapur’da bir toplantıda konuşan Japonya Başbakanı Abe de, ülkesi ve Çin arasında tartışmalı adalar sorununu çözmek için üst düzey görüşmeler yapılması çağrısında bulundu.

Senkaku (Diaouyu) adaları, Okinawa’nın batısında, balıkçılık açısından oldukça zengin bir denize sahip. Ayrıca deniz tabanında zengin petrol ve doğal gaz yatakları olduğu sanılıyor.

Bunlar Japonya’nın tek yaşadığı adalar sorunu değil. Ülkenin kuzeyindeki bazı takım adalar da (Kuril) İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana Rus işgali altında bulunuyor. Ayrıca Kuzey Kore de, zaman zaman Japonya’ya yakın karasularında ya da doğrudan Japonya’nın hava sahası üzerinde füze denemeleri yapıyor.

İkinci Dünya Savaşı’nı kaybeden Japonya, tüm ordusunu dağıtmak zorunda kalmıştı. Ülke, yalnızca dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı bir savunma gücü bulunduruyor. Dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri haline gelen Japonya, ordusunu denizaşırı operasyonlarda da kullanabilecek şekilde yeniden büyütmeyi amaçlıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG