Erişilebilirlik

ABD IŞİD’le Mücadele İçin Facebook’a Döndü


Amerikan hükümeti, radikal İslamcı grupların sosyal medyadaki mesajlaşmalarına karşı mücadelesinde pek de başarılı olamadığını itiraf etti. Hükümet, bu konudaki mücadele için, teknoloji şirketleri, toplumsal ve eğitim örgütleri ile işbirliği yapmaya karar verdi.

Reuters’ın haberine göre, Amerika Adalet Bakanlığı, bu hafta içinde Facebook, Twitter ve Google’ın da içinde bulunduğu sosyal medya şirketleriyle, İslamcı örgütlerin sanal ortamdaki varlığı konusunda bir toplantı yaptı. Ancak hükümetin bu çabalarının yetersiz kaldığı konusunda eleştiriler var.

George Washington Üniversitesi’nin Radikal Gruplar (Aşırıcılık) Programı yardımcı direktörü Seamus Hughes, toplantıyı, hükümetin, IŞİD ile internet ortamında mücadelede ne kadar yetersiz olduğunu kabul etmesi olarak yorumladı.

İç Güvenlik Bakanlığı’nın Şiddet İçeren Aşırıcılık bürosu direktörü George Selim, federal hükümetin tek başına internet ortamında yeni militan toplanmasına karşı propaganda yaratma konusunda yeteri kadar etkili olmadığını belirtti.

Selim’e göre ,yeni hedef, toplumların ve gençlerin, aşırıcılığa karşı, kendi mesajlarını duyurmalarına yardımcı olmak.

Okulların ve toplumsal örgütlerin içinde bulunduğu bu ‘karşı-söylem’ programları, farklı ölçülerde hükümetten destek de alıyor.

Başkan Barack Obama’nın ve yönetiminin daha önce radikal grupların propagandalarına engel olmak için kullandığı yöntemler, korku temelli söyleme ve imgelere bağımlı olarak görülüyordu.

Ancak uzmanlara göre yönetim ve özel sektör işbirliğinin ne kadar başarılı olacağı belirsiz.

Obama yönetiminin son bir kaç senedir, Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketleri ile ilişkileri mesafeli. Twitter ve diğer bazı teknoloji şirketleri, yönetim ile yakın ilişkiler içinde görünmek pek istemiyor. Bunun nedeni, sosyal platformlarda ve web sitelerindeki içeriğe karışıldığı izlenimi vermemek. Ancak çoğu şirket son zamanlarda hükümet ile daha uyumlu ilişki içinde olmak için adımlar atmaya başladı.

Facebook geçen sene, İngiliz araştırma şirketi Demos ile birlikte Avrupa’daki nefret söylemlerine karşı yapılan mesajlaşmaların etkilerini inceledi.

Ekim 2015’te yayınlanan bu araştırmanın sonunda, karşı çabaların kişilerde uzun vadede ve gerçek yaşamdaki etkisini ölçmenin çok zor olduğu kanısına varıldı.

Facebook’un Küresel İşletme Politikası Direktörü Monica Bickert, “Bir kişinin gerçek hayatında değişim gösterip göstermeyeceğini bilemezsiniz. Tek ölçebileceğimiz, paylaşılan içerikler ve kişilerin bununla ilgili ne yaptığı” diye konuştu.

Amaç inandırıcı bir söylem geliştirmek

Facebook ve bazı hükümet organları tarafından bir bölümü finanse edilen yeni programlardan biri, üniversite öğrencilerinin kendi akranlarına militanlaşma karşıtı mesajlar yazma dersleri vermesi.

Facebook bu programa ne kadar yatırım yaptığını açıklamayı kabul etmedi ancak İç Güvenlik Bakanlığı’ndan George Selim’e göre bu katkı oldukça fazla.

Kuveyt Körfez Teknik Üniversitesi’nden Fatima Yusuf, bu ay içinde Facebook’un düzenlediği ve öğrencilerin oluşturduğu karşı mesajlaşma projesinin tanıtım toplantısı için Washington’daydı.

23 yaşındaki Yusuf, Kuveytli öğrencilere sosyal medyada şiddet içeren aşırıcılığı kınamalarını teşvik eden blogunu bu toplantıda tanıttı.

Bu proje kapsamında finale kalan bir diğer ekip de Arkansas Üniversitesi öğrencileri. Bu öğrenciler, IŞİD’in infaz videolarını Black Sabbath isimli metal rock grubunun “War Pig”, “Savaş Domuzları” şarkısı eşliğinde derlemiş.

Ancak videonun yarısında, Bob Dylan’ın “The Times They Are A-Changin”, “Zaman Değişiyor” çalmaya başlıyor ve altyazılar izleyicileri radikalizm karşısında tepki göstermeye çağırıyor.

Proje yarışmasını değerlendiren jürilerden biri olan Quintan Wiktorowicz, bu videoda kullanılan görüntülerin yüzde 90-95’inin IŞİD tarafından militan toplamak için kullanılmış olduğunu belirtti.

Eski Toplumsal İlişkiler Beyaz Saray yetkilisi olan Wiktorowicz, “Biz insanlara bu tarz videoları gösterip onları korkutmak isterken, çoğu yerde bu tam tersi bir şekilde işliyor” diye konuştu.

Bir başka bu konudaki çaba, Maryland eyaleti merkezli WORDE isimli eğitim odaklı bir kurum. WORDE geçtiğimiz haftalarda IŞİD karşıtı mesajlar içeren videolar ve canlı bağlantılar yayınlamayı amaçladıkları bir kampanya başlattı.

WORDE anketler ve yazılımlar kullanarak bu kampanyanın etkilerini ölçeceklerini söylüyor.

WORDE örgütünün başkanı Hediye Mirahmandi, “Herkes bir içerik üretiyor, önemli olan bunların ölçme mekanizmalarına bağlı olması” diye konuştu.

Öte yandan, Demokrat Partili New Jersey Senatörü Cory Booker, IŞİD ile mücadele konusunda araştırmaların ve üniversitelerde derslerin artması için iki yasa tasarısı üzerine çalıştığını belirtiyor.

Öğrencilerin akranlarına radikalizm karşıtı mesaj yazmasını öğretmeyi amaçlayan program, Federal Araştırma Bürosu FBI tarafından özel eğitim verilen tek özel sektör programı. Ancak FBI’dan kıdemli bir yetkili, FBI’ın diğer bu alanda çalışan örgüt ve kurumlarla da bilgi paylaştığını belirtti.

Ancak şiddet içeren aşırıcılık karşıtı bazı çabalar, hükümetten hiçbir mali destek almıyor.

Virginia eyaletinde bir imam olan Muhammet Macit, IŞİD tarafından militan olması için hedef alınmış bir kaç genç ile çalışmış. IŞİD’in videolarına barışçıl cevaplar yazan bir vakfın başkanı da olan Muhammet Macit, “Eğer bunun hükümet ile bağlantılı bir girişim olduğunu söylersek, meşruiyetimiz kalmayabilir. Biz Müslüman toplumunu IŞİD’e karşı gelmesi için zorlamaya çalışıyoruz” dedi.

XS
SM
MD
LG