Erişilebilirlik

ABD IŞİD'e Karşı Strateji Belirliyor


ABD IŞİD'e Karşı Strateji Belirliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

IŞİD’i tamamiyle ortadan kaldırabilmek için uluslararası desteğe ihtiyaç var. Savunma Bakanı Chuck Hagel, IŞİD’in şu ana kadar bilinen terörist gruplar arasında hem finansal açıdan en iyi örgütlenmiş olanı, hem de askeri açıdan en güçlüsü olduğunu söylüyor

Amerikalı savunma uzmanlarına göre IŞİD’in ilerleyişini durdurmak amacıyla Kuzey Irak’ta düzenlenen hava operasyonu şimdilik amacına ulaşmış görünüyor ancak IŞİD’i tamamiyle ortadan kaldırabilmek için uluslararası desteğe ihtiyaç var. Savunma Bakanı Chuck Hagel, IŞİD’in şu ana kadar bilinen terörist gruplar arasında hem finansal açıdan en iyi örgütlenmiş olanı, hem de askeri açıdan en güçlüsü olduğunu söylüyor.

IŞİD tarafından başı kesilerek hunharca öldürülen Amerikalı gazeteci James Foley’nin ölümü kesinleşince anma törenleri düzenlendi. Savunma Bakanı Chuck Hagel, Suriye’de esir tutulan gazetecileri ve diğer rehineleri kurtarmak için daha önce düzenlenen gizli operasyonun sorunsuz yürüdüğünü ancak operasyon sırasında gazetecinin ve IŞİD militanlarının orada bulunmadığını söyledi.

Bakan, IŞİD’in dünya için El-Kaide’den çok daha büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi: “Terörist bir grup olmanın da ötesindeler. İdeolojileriyle stratejik ve taktik açıdan askeri yeteneklerini birleştirmiş, ayrıca finansal açıdan da son derece iyi durumdalar. Şu ana kadar gördüklerimizin ötesinde bir durum.”

IŞİD’in sadece askeri güçle ortadan kaldırılamayacağını belirten Hagel’e göre bölünmüş Irak toplumunu birleştirecek siyasi reformların yapılması şart.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey IŞİD’in Suriye ve Irak’ta güçlü merkezleri olduğunu söyledi: “Artık ortada bir sınır kalmasa da, bu durum iki ülke tarafından ele alınmalı. O da muhtemelen IŞİD’le mücadeleyi görev edinmiş bir koalisyon göreve geldiğinde mümkün olabilir. IŞİD’in tam anlamıyla yok edilmesi ancak örgütün Şam ve Bağdat arasında yerlerinden edilmiş yirmi milyon Sünni tarafından dışlanmasıyla gerçekleşebilir.”

İnsanlığa saygısı olmayan barbar bir grupla mücadele ettiklerini belirten Hagel, Amerikalılar’a uzun sürebilecek bir mücadeleye hazır olmaları çağrısında bulundu: “IŞİD’e karşı uzun dönemli bir strateji izliyoruz çünkü bu örgüt, uzun vadeli bir tehdit. Toparlanıp yeniden saldırıya geçeceklerini tahmin ediyoruz, bu yüzden Amerika’nın askeri müdahalesi henüz bitmiş değil. Başkan Obama bunu açıkça söyledi.”

Gazeteci James Foley’in başını kesen militanın İngiliz aksanıyla konuşması IŞİD’in tüm dünyadan destek aldığı yolundaki kaygıları arttırdı. Avustralya Başbakanı Tony Abbott, teröristlerin Avustralya’ya da saldırabileceğini söyledi: “Bu son olay, terörizmin her yerde, Avustralya’da bile yaşanabileceğini, teröre karşı her zaman uyanık olmamız gerektiğini gösteriyor.”

Avrupa, genel olarak askeri müdahaleye karşı ancak uzmanlar militanların sivillere yaptığı barbarlığın bu düşünceyi değiştireceğine inanıyor: “IŞİD nedeniyle dünya alarmda, bu nedenle bir süre sonra bütün ülkeler ortak bir mücadeleye girişecektir.”

Amerika Savunma Bakanı Hagel, Suriye’deki IŞİD saflarına herhangi bir askeri müdahale planlanmadığını söyledi, ancak Amerikan vatandaşlarını korumak için ne gerekiyorsa yapılacağının altını çizdi.

XS
SM
MD
LG