Erişilebilirlik

ABD IŞİD'le Mücadeleyi Yeterli Bulmuyor


ABD IŞİD'le Mücadeleyi Yeterli Bulmuyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

ABD IŞİD'le Mücadeleyi Yeterli Bulmuyor

Amerikalı askeri yetkililer, Suriye ve Irak’ta IŞİD’le mücadelede zorlandıklarını ve bunu değiştirmeye kararlı olduklarını açıkladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, bugüne kadar kaydedilen ilerlemeyi yeterli bulmadıklarını söyledi.

Savunma Bakanı Ash Carter, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Amerika’nın ılımlı muhalifleri eğitmek için 500 milyon ayırdığı eğit-donat programının başarısızlığından hayal kırıklığına uğradığını doğruladı. Amerika, yalnızca birkaç askerin eğitilebildiği programı iptal etmek zorunda kalmıştı.

Carter, bu duruma karşılık Amerika’nın IŞİD’e karşı hava saldırılarını yoğunlaştırdığını ve örgütün başkent olarak kullandığı Rakka’da ve Suriye’nin kuzeyindeki etkisini azaltmaya çalıştığını belirtti.

Yavaş İlerleme Hayal Kırıklığı Yarattı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford da, Kuzey Irak’ta IŞİD’in ele geçirdiği geniş toprakların geri alınması için Iraklı güçlere yardım çalışmalarının da yavaş ilerlediğini ve bu durumun da hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

Uzun süredir Obama yönetiminin Ortadoğu politikalarını eleştiren Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Başkan Obama’nın başarısız bir operasyona imza attığını, hatta sorunu doğru tespitte bile başarısız olduğunu savundu.

IŞİD’i anlama ve ortaya koyduğu tehlikeyi algılama konusundaki başarısızlığın daha derin bir sorunun yansıması olduğunu söyleyen McCain, asıl konunun Ortadoğu’daki iktidar ve mezhep mücadelesi olduğunu belirtti. Senatör, bu mücadelenin şu anki merkezlerinin Irak ve Suriye olduğunu söyledi.

Başkan Obama’ya karşı 2008 seçimlerini kaybeden McCain, Amerika’nın Ortadoğu’yu terk etmeye çalıştığını ve oluşan boşluğu Rusya’nın doldurduğunu söyledi.

Suriye’deki savaşın sadece askeri yollarla çözülemeyeceğinin her gün söylendiğini ve bunun doğru olduğunu belirten Senatör, ancak bunun insanları yanlış yönlendirdiğine dikkati çekti. Pazarlık payı olmadan diplomatik çözüm geliştirilemeyeceğini söyleyen McCain, bu noktadan bakıldığında işin askeri yönünün önem kazandığını belirtti.

McCain Uçuşa Yasak Bölge İstiyor

McCain, toplantıda Savunma Bakanı Ash Carter’ı, Obama’ya uçuşa yasak bölge kurulması konusunda tavsiyede bulunmaması nedeniyle sert biçimde eleştirdi. Senatör, bunun Suriye ve Rusya hava kuvvetlerinin muhalif güçleri vurmasını engelleyeceğini belirtti.

Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinin Amerika’nın çekilmesi anlamına geldiğini söyleyen McCain, Amerika’nın Suriye’deki operasyonlarının yalnızca Amerikan çıkarlarına karşı olmadığını, aynı zamanda ahlakdışı olduğunu öne sürdü.

McCain, Rusya’nın Ortadoğu’da hakim güç haline geleceğini de savundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford, Irak Başbakanı Haydar El Abadi’nin geçen hafta kendisine, Rusya’yı Irak’ta hava saldırıları yapmaya davet etmeyecekleri konusunda güvence verdiğini söyledi. Carter, Amerika’nın, Rusya’nın Esat’a muhalif güçlere yönelik saldırılarına destek vermediğini de ekledi.

Obama yönetiminin dış politikasını eleştiren bir diğer isim olan Senatör Tom Cotton, Amerikan askeri yetkililerini, Irak’a Rusya’nın bu ülkenin hava sahasını kullanmaması konusunda baskı yapmaması nedeniyle eleştirdi.

ABD Savunma Bakanı Carter, yaşanan zorluklara rağmen IŞİD’i yenmeye kararlı olduklarını söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG