Erişilebilirlik

ABD IŞİD’e Siber Savaş Açtı


ABD IŞİD’e Siber Savaş Açtı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Amerikan yönetimi, IŞİD’in Irak ve Suriye’deki elektronik ağlarına karşı yeni bir siber saldırı dalgası başlattı.

Savunma Bakanı Ashton Carter ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Pentagon’da düzenledikleri basın toplantısında, ABD’nin IŞİD’e karşı operasyonları hızlandırma kararlılığında olduğunu belirtirken, bundan sonraki süreçte bir siber savaşın da yürütüleceğinin sinyalini verdi.

Carter, örgüte karşı siber saldırılarla amaçlarının IŞİD’in haberleşme ve komuta-kontrol kabiliyetini önlemek olduğunu söyledi.

Bakan Carter, ABD Siber Komutanlığı ekiplerince yürütülen operasyonlar sayesinde örgütün daha eski teknolojileri kullanmak zorunda kalabileceği ve dolayısıyla daha kolay takip edilebileceğini belirtti.

IŞİD’in, militan toplama ve özellikle gençleri radikalleştirme faaliyetlerinde de internet ve sosyal medyayı etkin biçimde kullandığı biliniyor ve siber saldırılarla bunun da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da, siber saldırılara Irak’ta Musul kentinin IŞİD’in elinden geri alınması operasyonu hazırlıkları kapsamında da başvurulduğunu kaydetti.

Savunma Bakanı Carter, IŞİD’e karşı son dönemde Irak’ta Ramadi, Suriye’de de Şadadi’nin geri alınması gibi başarılara değinerek, “Şu anda ivme bizden yana, IŞİD’den değil,” dedi.

“ABD Musul’da daha fazla destek verecek”

Irak’ta Ramadi’nin geçen Aralık ayında IŞİD’den kurtarılmasından sonra şimdi gözler Musul’a çevrilmiş durumda. Carter ve Dunford, Musul’a yönelik bir operasyonun çok uzak olmayan bir zaman diliminde başlayabileceğinin işaretini verdi.

Carter, Musul operasyonunun yine sahadaki Iraklı güçlerce yürütüleceğini ve ABD’nin onlara destek sağlayacağını, ancak bu desteğin önceki operasyonlardan fazla olacağını belirtti.

Irak güçleri Ramadi’den sonra kuzeye doğru ilerledikçe, onlara, Ramadi için gerekli olmayan ama Musul için gerekli olabilecek birtakım ilave destekler sağlayabileceklerini ifade eden Carter, bunlar arasında, sahadaki Iraklı güçlere daha fazla lojistik destek sunulması, Iraklı güçlerin hareketini kolaylaştıracak geçici köprülerin kurulmasına yardım etme gibi adımları örnek verdi.

Suriye’deki ateşkese de değinen Carter, başarılı şekilde uygulanabilmesi halinde ateşkesin, ülkedeki iç savaşın ve Suriye halkının acılarının sona erdirilmesi yolunda bir ilk adım olabileceğini kaydetti.

Carter, IŞİD’e karşı sürdürülen operasyonlarda ise hiçbir şekilde ateşkesin sözkonusu olmadığını, operasyonların hızlanarak devam edeceğini vurguladı.

XS
SM
MD
LG