Erişilebilirlik

ABD İran'a Yaptırımları Sıkılaştırıyor


ABD İran'a Yaptırımları Sıkılaştırıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00
Linki indirmek için

Amerikan Senatosu'nun aldığı son kararlardan biri İran’a karşı kendini savunma amacıyla askeri eyleme geçmesi halinde, İsrail’e destek verilmesini de öngörüyor

Amerikan Senatosu, İran’a uygulanan yaptırımların güçlendirilmesi ve sürdürülmesi kararı aldı. Karar, İran’a karşı kendini savunma amacıyla askeri eyleme geçmesi halinde, Amerika’nın İsrail’e destek vermesini de öngörüyor.

Amerikan Senatosu, karar tasarısını, bir senatörün yokluğunda, 99’a karşı sıfır oyla kabul etti. Senatör Robert Menendez, oylamanın, İran’a güçlü bir mesaj gönderdiğini söylüyor.

Menendez: “Oybirliğiyle alınan bu karar Tahran Hükümeti’ne, bu konunun rejim değişikliğiyle değil, nükleer silah programıyla ilgili olduğuna dair gönderilen açık bir mesaj niteliği taşıyor.”

New Jersey Senatörü Demokrat Parti’li Menendez’e göre İran’a yönelik yaptırımlar, Demokrat ve Cumhuriyetçilerin üzerinde anlaştığı ender konulardan biri.

Kuzey Carolina Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham, kararın, Amerika’nın İsrail’e bağlılığına ilişkin kuşkulara da açık yanıt verdiğini belirtti: “Bu sorulara 99’a karşı sıfır oyla yanıt verdik. İsrail, kendini savunmak için İran’ın nükleer silah programını durdurmak amacıyla bu ülkeye karşı askeri önlem almak zorunda kalırsa Amerika olarak her açıdan İsrail’in yanında yer alacağız. Birleşmiş Milletler’de siyasi açıdan, ekonomik açıdan ve evet, askeri açıdan da destek vereceğiz.”

Senato’daki oylama, Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’nin İran’ın yeni bir araştırma reaktörünün inşaatına başlamaya hazırlandığına dair raporunu izledi. Uzmanlar, reaktörün, nükleer silah için plütonyum üretebileceği görüşünde.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi temcilcisi Ali Asgar Sultaniye, nükleer programlarının barışçı amaçlı olduğunu yineledi: “On yıl boyunca Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi tarihinin en sıkı denetimlerinden geçtikten sonra İran’ın nükleer malzeme ya da faaliyetlerini, yasak olan alanlara yönelttiğine dair kanıt bulunamadı. Tüm faaliyetlerimiz barışçı amaçlı. Tüm bunlar, İran’a yönelik suçlamaların asılsız olduğunun açık bir belgesidir.”

Senatör Graham, İran’ın, bir dağın altında tıbbi izotop reaktörü inşa etmek için uranyum zenginleştirdiğine kimsenin inanmadığını söylüyor.

İran’ın nükleer programını sona erdirmesine yönelik Amerika ve diğer ülkelerin katıldığı müzakereler devam ediyor.
XS
SM
MD
LG