Erişilebilirlik

ABD: İran 3 Amerikalıyı Derhal Serbest Bırakmalı


ABD Temsilciler Meclisi, İran’da tutuklu bulunan üç Amerikalının serbest bırakılmasını öneren yasa tasarısını onadı. Pazartesi günü 391 evet oyuna karşılık 0 oyla Temsilciler Meclisi’nden geçirilen önerge, Washington Post muhabiri Jason Rezaian, Rahip Sayit Abedini ve Emir Hikmeti’nin serbest bırakılmaları çağrısında bulunuyor. Oylanan yasa tasarısının herhangi bir yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

Rezaian geçtiğimiz yıl İran’da Amerika için casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştı. Rahip Abedini de İran’da misyonerlik faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle 2012’de tutuklanmıştı. ABD ordusundan emekli asker Hikmeti ise 2011 yılında büyükannesini ziyaret ettiği sırada Amerika adına casusluk yaptığı suçlamasıyla tutuklanarak, idam cezasıyla yargılanmıştı. Ancak cezası 10 yıl hapis cezasına çevrildi.

Onaylanan yasa tasarısıyla ayrıca, İran hükümetinden 2007 yılında İran’da kaybolan eski FBI ajanı Robert Levinson’la ilgili bilgi vermesi isteniyor.

​Kongre üyeleri, İran hükümetini tutuklu bulunan 3 Amerikan vatandaşını 30 Haziran’a kadar serbest bırakması için zorluyor. 30 Haziran aynı zamanda, İran hükümetinin Amerika ve diğer beş ülkeyle nükleer programı üzerine yaptığı görüşmelerin de son günü.

XS
SM
MD
LG