Erişilebilirlik

ABD Irak'a Bin 500 Asker Daha Gönderiyor


Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, askerlerin muharip görev almayacağı, yalnızca Irak ve Kürt birliklerine eğitim ve danışmanlık görevi sağlayacağı bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, askerlerin muharip görev almayacağı, yalnızca Irak ve Kürt birliklerine eğitim ve danışmanlık görevi sağlayacağı bildirildi. Başkan Obama, IŞİD’le mücadele amacıyla Kongre’den 5 milyar 600 milyon dolar ödenek isteyecek

Başkan Barack Obama, IŞİD militanlarıyla mücadele çerçevesinde Irak’a bin 500 asker daha gönderme kararı aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, askerlerin muharip görev almayacağı, yalnızca Irak ve Kürt birliklerine eğitim ve danışmanlık görevi sağlayacağı bildirildi.

Obama, IŞİD’le mücadele amacıyla Kongre’den 5 milyar 600 milyon dolar ödenek isteyecek. Beyaz Saray yetkilileri, bu ödeneğin 1 milyar 600 milyon dolarının Irak askerlerinin eğitimi ve donatılmasına ayrılacağını belirtiyor.

Irak’ta asker arttırma kararı, Obama’nın Kongre liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından açıklandı. Başkan Obama’nın Kongre liderleriyle görüşmesinde, ödeneğin yanı sıra IŞİD’le mücadelede askeri güç kullanma yetkisi talebini ele alacağı duyurulmuştu.

Amerikalı yetkililer, Irak’a gönderilen takviye birliklerin bazılarının, Bağdat ve Erbil dışında kurulacak merkezlerde, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri sağlayacağını açıkladı. Diğerleriyse aynı görev kapsamında Irak’ın değişik bölgelerine gönderilecek.

Başkan Obama’nın IŞİD’le mücadelede işbirliği amacıyla İran’la temasa geçtiği bildiriliyor. Obama’nın İran liderlerine gönderdiği mektupta olası işbirliğini, bu ülkenin nükleer programıyla ilgili yürütülen görüşmelerle ilişkilendirdiği de belirtiliyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Wall Street Journal gazetesinde çıkan bu haber hakkında ayrıntı vermedi. Haberde, Obama’nın İran’ın dini lideri Ayetullah Ali el Hamaney’e mektup gönderdiği yazıyor. Earnest, “Başkan ve bir dünya lideri arasında geçen özel görüşmeyle ilgili olarak görüş bildirme yetkisi olmadığını” açıkladı.

Diğer haber organlarının “varlığı konusunda yetkili ağızlardan doğrulama aldığı” mektup, İran’ın IŞİD’le mücadeleye dahil olması durumunda bölgede bir mezhep savaşı çıkabileceği kaygılarına yol açmış durumda. Amerika bir yandan Irak’taki Sünni aşiretleri güçlendirmeye çalışırken, diğer yandan da bölgedeki Sünni devletleri IŞİD’le mücadele koalisyonuna katmaya çalışıyor.

Başkan Obama’nın Kongre’deki iki büyük muhaliflerinden Cumhuriyetçi Senatörler John McCain ve Lindsey Graham, İran’ın IŞİD’le mücadeleye dahil edilmesinin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a desteği arttıracağını savunuyor. İran, Suriye krizinin başından beri, desteğini Esat rejimi lehine kullandı.

McCain ve Graham yaptıkları ortak açıklamada, İran’la temas kurma çalışmalarını aşırı bulduklarını, İran’la işbirliğinin sonuçlarının “Suriyeliler’in zorba Esat rejiminden kurtulup özgürce yaşamaları için son şanslarını yok edeceğini” bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest ise Başkan’ın İran politikalarının değişmediğini, IŞİD’le mücadelede Tahran hükükmetiyle askeri işbirliği yapılmayacağını ve istihbarat paylaşılmayacağını söyledi. Ancak Earnest, ortak bir düşmana karşı yürütülen uluslararası mücadelede elde dilecek sonuçların İran’ın çıkarlarıyla bağlantısının, Tahran hükümetiyle yürütülen nükleer görüşmelere ek olarak ele alındığını belirtti.

Amerika ve beş dünya gücünün temsilcileri, İran’la 24 Kasım olarak belirlenen son tarihe kadar nükleer program konusunda anlaşmaya varmaya çalışıyor. Ancak Uluslararası Atom Enerji Dairesi’nin çıkardığı gizli bir rapor, İran’nın nükleer programının askeri amaçlı olup olmadığı yönündeki kuşkuları giderecek ayrıntıları hala sunmadığına dikkati çekiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG