Erişilebilirlik

ABD Ekonomisi İlk Çeyrekte %1,4 Oranında Büyüdü


Amerikan ekonomisi 2017’nin ilk çeyreğinde, beklentilerden daha iyi bir büyüme ivmesi yakaladı.

Ticaret Bakanlığı, gayrısafi yurtiçi hasılanın, ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,4 büyüdüğünü açıkladı. Bu büyüme, ilk tahmin olan yüzde 0,7’yi ikiye katladı. Son tahmin ilk çeyrek için yüzde 1,2’ydi. Tüketici harcamaları ve ihracatın güçlenmesi büyümede etkili oldu.

2017’nin ilk çeyrek rakamları, 2016’nın son çeyreğindeki yüzde 2,1’in gerisinde kalsa da, 2016’nın ikinci çeyreği ile uyumlu. Ancak hala Başkan Donald Trump’ın yüzde 3 büyüme hedefinin uzağında.

Uzmanlar, işe alımlar ve tüketici harcamasının artmasıyla, ikinci çeyrekte büyümenin ivme kazanmasını bekliyor. Atlanta Merkez Bankası’nın beklentisi ikinci çeyrekte yıllık yüzde 2,9 büyüme olması.

PNC Finans Hizmetleri’nin baş ekonomisti Gus Fauche 2017’de büyüme yavaş başlasa da bunun geçici olduğu görüşünde. Faucher, yıllık büyümenin yüzde 2,2 civarında olacağını öngörüyor.

Tüketici harcamaları yılın ilk çeyreğinde, gayrısafi milli hasılaya bağlı beklentilerden daha fazla oldu. Konut, sağlık ve sigorta gibi mali hizmetlere yönelik harcama, ilk tahminlerin de üstüne çıktı. Tüketici harcamaları tüm ekonomik hareketlerin yüzde 70’ini oluşturuyor. Bu harcamalarla ilgili rapor Cuma günü açıklanacak.

Amerikan mallarının ihracatı da önceki tahminlere göre daha iyi durumda. Rapordaki olumsuz noktalar ise özel yatırımlarla ilgili. İlk çeyrekte inşaat ve ekipmana yatırımda düşme göze çarpıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG