Erişilebilirlik

ABD Hükümeti Kapanmanın Eşiğinde


Amerikan hükümeti Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin Başkan Barack Obama’nın sağlık reformu programının bir yıl ertelenmesinde ısrar etmesi nedeniyle 17 yıl sonra ilk kez kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.
Temsilciler Meclisi geceyarısı hükümet harcamalarının 15 Aralık’a kadar devam etmesi ancak sağlık reformunun bir yıl ertelenmesi ve bazı tıbbi cihazlara konan verginin iptalini öngören bütçe değişikliklerini onayladı.
Senato Pazartesi günü toplanarak Temsilciler Meclisinden gelen bütçe tasarısını ele alacak.
Geçici bütçenin yürürlüğe girmesi için Kongre’nin iki kanadının 30 Eylül Pazartesi gecesine kadar tek bir metin üzerinde anlaşıp bunu Başkan’ın imzasına sunması gerekiyor.


Kongre’nin yeni mali yılın başlayacağı 1 Ekim Salı gününe kadar geçici bütçeyi onaylamaması durumunda, federal hükümetin faaliyetleri, hiçbir harcama yapamayacağı için durmak zorunda. Bu yüzbinlerce kamu sektörü çalışanının zorunlu ücretsiz izne çıkarılması, çok sayıda devlet programına ödeneğin bir anda kesilmesi anlamına geliyor.


Başkan Obama, Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili üyelerini “tribünlere oynamakla” suçluyor ve “Obamacare” adıyla da anılan sağlık reformuna dokunmamaları çağrısında bulunuyor.

1 Ekim’de yürürlüğü girecek yeni sağlık reformu herkesi zorunlu sağlık sigortası kapsamına alacak. 300 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Amerika’da yaklaşık 50 milyon kişinin sağlık sigortası yaptırmaya gücü yetmiyor.


Ayrıca Kongre’yi 17 Ekim’de de ayrı bir sorun daha bekliyor. Bu tarihte de federal hükümetin borç alma yetkisinin uzatılması ve borçlanma tavanının yükseltilmesi için oylama yapılması gerekiyor. Kongre bunu onaylamazsa, bu Amerikan hükümeti ilk kez borçlarını kapatamaz duruma düşecek.

Obama Beyaz Saray’daki açıklamasında Kongre’nin borçlanma tavanını yükseltmemesi durumunda, bunun Amerika ve dünya ekonomilerinin istikrarına ağır etkileri olacağı uyarısında bulundu.

Bazı Cumhuriyetçi liderler, federal hükümetin kısmen de olsa faaliyetlerinin durmasının, gelecek Kongre seçimlerinde kendi partilerine zarar vermesinden korkuyor. 1995’te yine Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Temsilciler Meclisi’nin yol açtığı kriz yüzünden federal hükümet, 28 gün kapalı kalmış, ardından bir sonraki yıl yapılan başkanlık seçimlerini Demokrat Partili Başkan Bill Clinton yeniden kazanmıştı.
XS
SM
MD
LG