Erişilebilirlik

ABD Güvenliğini Riske Sokan Saldırı


Amerikan hükümetine bağlı İnsan Kaynakları Dairesi’nin ikinci bir siber saldırıya hedef olduğu açıklandı. Amerikalı yetkililer bu siber saldırılardan Çinli bilgisayar korsanları sorumlu tutuyor. Çin ise Amerika’nın bu iddiasını son derece “sorumsuz” bir davranış olarak tanımladı.

İnsan Kaynakları Dairesi’ne düzenlenen ikinci siber saldırının Amerikan ulusal güvenliği açısından daha fazla tehdit oluşturabileceği tahmin ediliyor. Bilgisayar korsanlarının ikinci saldırıda CIA ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) gibi bazı devlet dairelerinde çalışmak üzere başvuruda bulunan bireylerin özgeçmiş araştırmalarının bulunduğu veriler hedef aldığı açıklandı.

Ulusal güvenlik açısından hassasiyet oluşturan görevlerde çalışacak kişilerin özgeçmiş araştırmalarında fiziki ve ruhsal sağlık, mali geçmiş, sabıka kaydı, yabancı uyruklu akraba ve arkadaşlarla yakın ve uzak aile üyeleriyle ilgili bilgiler gibi çok kapsamlı veriler yer alıyor.

İnsan Kaynakları Dairesi’ne düzenlenen ilk saldırıda ise federal dairelerde çalışan milyonlarca Amerikalı’ya ait doğum tarihi, doğum yeri, maaş, sosyal güvenlik numarası gibi şahsi veriler ele geçirilmişti.

Daire, Aralık ayında düzenlenen siber saldırıdan en az 4 milyon federal memurun etkilendiğini söylüyor.

Ancak Federal Memurlar Sendikası (AFGE), bilgisayar korsanlarının sadece dört milyon değil tüm çalışanların bilgilerini ele geçirdiğini iddia etti.

Sendika, korsanlıktan, federal memurların şahsi bilgilerini yeterince güvence altına alamayan Amerikan hükümetini sorumlu tuttu.

XS
SM
MD
LG