Erişilebilirlik

ABD Gaziantep’teki Saldırıyı Kınadı


ABD, Gaziantep’te 54 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısını şiddetle kınadı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Gaziantep’te dün düzenlenen terör saldırısını en güçlü şekilde kınar. Bu barbarca eylemin sorumluları, utanmaz ve alçak biçimde bir düğünü hedef alarak çok sayıda kişiyi öldürdü ve yaraladılar” ifadesini kullandı.

ABD Gaziantep’teki Saldırıyı Kınadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Amerika olarak dua ve düşüncelerinin saldırıda hayatlarını kaybedenlerin aileleri ve sevdikleriyle olduğunu, yaralıların bir an önce sağlıklarına tekrar kavuşmasını dilediklerini belirten Price, açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye halkı terörizmin her türlüsü karşısında demokrasiyi savunurken onların yanındayız. Türk yetkililerle yakın temas halindeyiz. (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden, terör belasına karşı koymada değerli NATO müttefikimiz ve ortağımız Türkiye ile birlikte çalışma kararlılığımızı yeniden teyit etmek için 24 Ağustos Çarşamba günü Ankara’yı ziyarat edecek.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da, ABD’nin Gaziantep’te bir düğünü hedef alan bu “çirkin saldırıyı” kuvvetle kınadığını belirterek, saldırıda yaşamlarını yitirenlerin dostları ve ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

Toner yazılı açıklamasında, “Müttefik ve ortağımız Türkiye’nin yanındayız ve ortak tehdit terörizmi yenilgiye uğratma kararlılığımızı tekrak teyit ediyoruz” ifadesini kullandı.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass da, Gaziantep’deki “barbarca saldırıyı” kınarken, Türkiye’ya olan desteklerini ifade etti ve ortak tehdit terörizmi yenilgiye uğratmada birlikte yakın çalışmayı sürdürme sözü verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG