Erişilebilirlik

ABD G-7 İklim Taahhüdüne Dahil Olmadı


Çevre Koruma Dairesi Başkanı Scott Pruit, İtalya'daki G7 ülkeleri Çevre Bakanları zirvesinde

Amerika, G-7 platformuna mensup ülkelerin Paris iklim anlaşmasını iklim değişikliğiyle mücadelede “tersine çevrilemez” küresel bir araç olarak niteleyen taahhüdüne katılmayı reddetti.

G-7 ülkelerinin çevre bakanları iki gün süren toplantılarının ardından bugün nihai bildiriyi yayımladı. Bildiri, Amerika’nın Paris iklim anlaşmasından çekilme kararını duyurmasından sonraki ilk bildiri olma özelliğini taşıyor. Amerika, bildirinin sonuna eklediği notta, Paris taahhütlerini yeniden teyit etmede diğer altı ülkeye katılmayacağını ancak kendi karbon salınımlarını azaltmak için kendi tedbirlerini aldığını belirtti.

Notta, “ABD, içerideki önceliklerimizle uyumlu olarak ve hem güçlü bir ekonomi hem de sağlıklı bir çevreyi muhafaza ederek, kilit uluslararası ortaklarla temas halinde kalmayı sürdürecek” ifadesi kullanıldı.

Bunun neticesinde Amerika, bildirinin iklim ve çok taraflı kalkınma bankalarıyla alakalı kısımlarına dahil olmayacağını açıkladı.

ABD Çevre Koruma Ajansı’nın başkanı Scott Pruitt toplantının ilk birkaç saatine katılırken, daha sonra Washington’daki bir kabine toplantısı için ayrıldı.

İtalya Çevre Bakanı Gian Luca Galletti bildirinin yayımlanması vesilesiyle yaptığı açıklamada, Paris anlaşmasını “tersine çevrilemez, müzakere edilemez ve iklim değişikliğiyle mücadele edebilecek tek araç” olarak niteledi. Galletti, diğer G-7 ülkelerinin Amerika ile “yapıcı diyaloğu” sürdürmeyi umduğunu ancak Paris parametreleri üzerinde ısrarcı olduğunu kaydetti, “diğer herşey bizim için seçenek dışı” mesajını verdi.

Başkan Donald Trump, bu ay içinde yaptığı açıklamada Amerika’nın Paris Anlaşması’ndan çekileceğini duyurmuştu. Trump, anlaşmaya daha uygun şartlar altında tekrar dahil olabileceklerini söylemiş ancak İtalya, Fransa ve Almanya Paris anlaşmasının yeniden müzakere edilemeyeceğini vurgulamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG