Erişilebilirlik

ABD Federal Hükümeti Bir Haftalığına Kapanmıyor


Amerika Temsilciler Meclisi geçici bir yasayla federal dairelerin gece yarısından itibaren kapanmasının önüne geçmenin yolunu açtı.

Temsilciler Meclisi 30’a karşı 382 oyla geçici yasayı kabul ederek Senato’ya gönderdi. Senato da yasayı onayladı. Yasa, Başkan Donald Trump imzasıyla yürürlüğe girecek. Trump’ın imzasıyla hükümetin kapanmasının önüne geçilmiş olunacak.

Yasa ile Kongre 5 Mayıs’a kadar federal dairelere harcama yetkisi verdi. Bu süre içinde Kongre üyeleri, 30 Eylül’de sona erecek mali yılın harcamaları üzerinde uzlaşmaya çalışacak.

Görüşülen bütçe tasarısına sadece Demokratlar itiraz etmiyor. Cumhuriyetçiler arasında da vergi yasasında değişiklik ve Amerikan sağlık sistemi ile ilgili bölünmeler var.

Hükümet daha önce Ekim 2013’te harcama yetkisi alamadığı için kapanmıştı. Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz ile muhafazakar Temsilciler Meclisi üyeleri eski Başkan Barack Obama’nın sağlık reform yasasını iptal edebilmek için başlattıkları girişimle hükümeti 17 gün süreyle kapalı tutmuşlardı.

Trump, Demokratlar’ın bütçeye Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın masraflarının dahil edilmemesi yönündeki muhalefetine boyun eğdi, Trump yönetimi ayrıca Obamacare olarak bilinen sağlık sigorta sistemine kaynak sağlama konusunda Demokratlarla uzlaştı.

Harcama yetkisinin uzatılmaması durumunda federal daireler Cuma gece yarısından itibaren kaynak yetersizliği nedeniyle hizmetlerini geçici olarak sona erdirecekti. Kaynak yeniden sağlanana kadar yüzbinlerce federal çalışan da zorunlu olarak ücretsiz izin kullanacaktı.

Gelecek günlerde müzakere edilecek daha bütçe planında Cumhuriyetçiler’in savunma harcamalarını artırmada ne kadar başarılı olacakları meçhul. Trump, Savunma Bakanlığı Pentagon’un bütçesinin 30 milyar dolar artırılmasını istemişti.

Temsilciler Meclisi ve Senato liderleri maden çalışanları için sağlık programına kaynak aktarımı, Porto Rico’nun tıbbi yardım programıyla, hükümetin yoksullar için sağlık sigortası programı konusunda uzlaşma sağlamaya çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG