Erişilebilirlik

ABD Ekonomisinde Bu Hafta


ABD Ekonomisinde Bu Hafta
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

ABD piyasaları ikinci çeyreğin en yoğun ve hareketli haftasını geride bıraktı. Google’ın sahibi olan Alphabet şirketi, Amazon ve Starbucks’tan gelen olumsuz veriler piyasaları dalgalandırdı ancak buna rağmen endeksler haftayı yükselerek tamamladılar.

Geçtiğimiz hafta Wall Street oldukça hareketli geçti ve bazı yatırımcılar için de stresli bir hafta oldu. Sadece çeyrek raporları değil, hafta ortasında ABD Merkez Bankası’nın toplantısından gelen kararlar ve bir de tabii ikinci çeyrek gayri safi milli hasılası tahminlerinin beklentilerin altında olması piyasaları etkiledi. Washington’da Cumhuriyetçiler’in Obamacare olarak bilinen ve Başkan Barack Obama döneminde yürürlüğe giren sağlık reformunu değiştirme çabalarının bir kez daha sonuçsuz kalması da Wall Street’te sağlık sektörü hisselerine yönelen yatırımcıları endişelendiriyor.

Gelelim bu haftaya: Cuma günü aylık istihdam raporu açıklanacak. Bazı analistler geçtiğimiz ay, Amerikan ekonomisine 180 bin yeni iş sahası eklendiğini tahmin ediyor ve işsizliğin %4,3’ün altına düşmesi bekleniyor. Cuma günü bu tahminlerin doğru olup-olmadığını göreceğiz. Ayrıca enflasyon oranı da yine Cuma günü açıklanacak veriler arasında. Her ne kadar yeni iş sahaları açılmaya devam edilse de Amerika’da şu anda en büyük sorun kalifiye işçi eksikliği. Geçtiğimiz hafta ADP Araştırma şirketinin Başkanı Ahu Yıldırmaz ile yaptığım söyleşide de belirtmişti Yıldırmaz, yeni açılan iş sahalarına kabul edilebilecek, kalifiye elemanların sayısı yetersiz kalıyor; bu yüzden de işsizlik oranı düşmüyor.

Bu önemli raporlar açıklanmadan önce Salı günü dünyanın en büyük şirketi olarak kabul edilen APPLE, çeyrek raporunu açıklayacak, daha sonra ilaç devi Pfizer ve sağlık sigortasında bir numara METLIFE’dan çeyrek raporlar gelecek. Time Warner ve Tesla da bu hafta çeyrek raporu açıklayacak şirketler arasında yer alıyor.

Apple ile ilgili olarak Wall Street kulislerinde şirketin ikinci çeyrek gelirinin %44,5 milyar Dolar olarak açıklanması bekleniyor. APPLE’in en büyük gelir kaynağı I-Phone olmasına rağmen şirket önümüzdeki dönemde laptop ve bilgisayarlarına getireceği yeniliklerle bu sektörü de tekrar geri kazanmayı planladığına işaret ediyor.

Tesla ise bundan bir kaç ay önce Model 3 isimli yeni modelini 2018’de satışa sunacağını açıklamıştı ve bu da şirketin hisselerine yükseliş getirdi. Bir kaç hafta önce işe şirketin CEO’su Elon Musk, twitter üzerinden hükümetle sözlü olarak New York’u Washington’a 29 dakikada bağlayacak yer altından giden bir tren için anlaştıklarını söyledi. Bu tip sansasyonel açıklamalar Musk’a yabancı değil, piyasaları hareketlendirmek için egzantrik işadamı daha önce de benzeri açıklamalarda bulunmuştu. Resmi çevrelerden bu tren projesiyle ile ilgili doğrulama haberi gelmedi ancak Tesla hisseleri yükselişlerini sürdürüyor. Şirketin Çarşamba günü açıklayacağı ikinci çeyrek dönem raporu bakalım neler gösterecek.

XS
SM
MD
LG