Erişilebilirlik

ABD Ekonomisinde Bu Hafta


ABD Ekonomisinde Bu Hafta
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Amerikan piyasaları için oldukça önemli bir haftaya giriliyor. Ekonominin nabzını tutan çeyrek raporları gelmeye devam ederken, Haziran ayında yapılan son toplantıda çeyrek puan faiz arttıran ABD Merkez Bankası, yarın ve Çarşamba günü son toplantısını yapacak.

Amerikan piyasaları yükselişlerini sürdürüyor. Çeyrek raporları yatırımcıları çoğunlukla rahat ettirdi diyebiliriz ama bu hafta muhtemelen yaz aylarının en önemli haftası olacak.

Amerika Merkez Bankası salı ve çarşamba günü, yazın son toplantısını yapacak. Bu toplantıda faiz artışı beklenmiyor. Toplantı bankacılık sektörünü yakından etkileyecek bir toplantı. Birkaç ay önce bu konu ilk kez gündeme gelmişti, Merkez Bankası 2008 krizinden sonra bankacılık sektörüne verdiği 4,5 trilyon dolarlık borcu geri almaya hazırlanıyor ve bu toplantının sonunda bankanın bu miktarı nasıl geri alacağı konusunda verdiği kararı açıklaması bekleniyor.

FED’den gelecek bu önemli açıklama dışında yatırımcılar, bir de Başkan Trump ve bazı Kongre üyelerinin, 2010’da eski Başkan Barack-Obama’nın desteklediği ve 2008’de yaşanan krizin engellenmesi için banka sektörüne empoze edilen Dodd-Frank yasasını kaldırıp kaldırılmayacağını da izliyor. Eğer bu yasa kaldırılırsa bankalar tekrar riskli yatırımlar yapabilecek.

Bu hafta cuma günü de hükümet 2017’nin ikinci çeyreğinde gayrisafi yurtiçi hasılayı açıklayacak. Yılın ilk üç ayında %1,4 büyümüştü ekonomi, bazı uzmanlar ikinci çeyrekte bu oranın %2,5 olacağını tahmin ediyor. Trump yönetimi için bu rapor oldukça büyük önem taşıyor, çünkü eğer tahminler doğru çıkarsa, son birkaç yıldır ilk kez %2’nin üzerinde büyüme kaydedilmiş olacak.

Çeyrek raporları da gelmeye devam edecek. Şu ana kadar S&P 500 endeksinde işlem gören şirketlerin %19’u, raporlarını açıkladı. Wall Street’i izleyen FactSet şirketine göre, şirketlerin %73’ü analistlerin tahminlerinin üzerinde kar açıklarken, %77’nin de satış raporları beklentilerin üzerinde geldi. Bu hafta dünyaca tanınan isimlerin raporlarını gelecek. Birkaç saat sonra Google’ın sahibi Alphabet, salı günü McDonalds, AT&T, Dupont ve GM, Çarşamba günü Boeing, Coca Cola, Ford ve Facebook, Perşembe günü telekom devi Comcast, Dow Chemical, Mastercard, Procter and Gamble, Twitter, Verizon ve İntel, Cuma günü de düşük petrol fiyatları yüzünden zor bir dönem geçiren Chevron ve Exxon Mobil çeyrek raporlarını açıklayacak.

XS
SM
MD
LG