Erişilebilirlik

ABD Dışişleri’nden El Bab Açıklaması


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Suriye’nin El Bab kentini IŞİD’den geri almak amacıyla başlattığı operasyonla ilgili olarak, “Özellikle Suriye’nin bu kesimi başta olmak üzere faaliyetlerin koordine edilmesini istiyoruz” dedi.

IŞİD’e karşı yürütülen “Doğal Kararlılık Operasyonu” Sözcüsü Albay John Dorrian dün yaptığı açıklamada, El Bab operasyonunun Türkiye’nin kendi kararı olduğunu ve koalisyon olarak bu operasyonun bir parçası olmadıklarını, hava desteği sağlamadıklarını söylemişti.

Konu bugün de Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby’ye günlük brifinginde soruldu. Kirby, “Özellikle Suriye’nin bu kesiminde başta olmak üzere (askeri) faaliyetlerin koordine edilmesini istiyoruz. Koordine edilmemiş askeri faaliyetleri DAEŞ’e karşı sergilenen genel çabaya faydalı ve yapıcı görmüyoruz” diye konuştu.

Daha fazla detayı “Doğal Kararlılık Operasyonu” sözcüsünün verebileceğini kaydedenKirby, Suriye’de yürütülen operasyonlarla ilgili olarak Türk yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını da aktardı.

Kirby, bir gazetecinin, “Türkiye’nin El Bab operasyonu Rakka’ya planlanan operasyon için sorun yaratır mı?” sorusu üzerine, bu sorunun Pentagon’daki yetkililere sorulması gerektiğini ifade ederek, “Koalisyonun DAEŞ’e karşı çabalarının birbiriyle bağlantılı ve hizalı olmasını istemeye devam ediyoruz. DAEŞ ortak tehdit, ortak düşman, koalisyonun varolma maksadı bu” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG