Erişilebilirlik

ABD Dışişleri: ‘Suriye Konusunda Rusya’nın Arzuları Olduğunu Biliyoruz’


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan sözcü Heather Nauert, Türkiye ile Rusya’nın Tel Fırat konusunda anlaştıklarına dair bir soruya da yanıt verdi.

Sözcü Nauert böyle bir anlaşma konusunda kendilerinin bilgisi olmadığını söyledi. Sözcü Nauert, “Suriye Suriyeliler’indir ve Rusya’ya ait olmamalıdır. Rusya lideri Vladimir Putin’in Suriye’de ister askeri üsler olsun ister deniz üsleri olsun bazı konularda kendi bazı tasarımları olduğunu biliyoruz. Bölgede alan kazanmak ve ellerinde tutmak konularında birçok arzuları, çıkarları olduğunu da biliyoruz. Ancak biz Suriye’nin kontrolünün Suriyeliler’e geçtiğini görmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Suriye'de PYD/YPG tarafından kurulduğu öne sürülen 'Suriye Gelecek Partisi' hakkındaki görüşleri de sorulan Nauert, bu konudaki gelişmeleri de takip ettiklerini söyledi.

Nauert, "Birleşmiş Milletler'in 2254 sayılı kararına bağlı olan ve askeri değil siyasi çözümü öngören her türlü parti oluşumunu memnuniyetle karşılarız. Dolayısıyla Suriye'deki yıkımın ortadan kalkmasına destek olacak her oluşumu destekleriz. Benim anladığım bu parti birden fazla etnik kökene sahip ve bölgedeki insanları temsil ettiği düşüncesindeyim" dedi.

XS
SM
MD
LG