Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Almanya’da


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry Berlin ziyareti kapsamında Başbakan Angela Merkel ve mevkidaşı Dışişleri Bakanı Steinmeier ile bir araya geldi. Görüşmelerde ana konu dinleme skandalı nedeniyle gündemden düşmeyen Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ile bağlantılı Almanya’daki huzursuzluk ve Ukrayna’daki gelişmeler oldu, ayrıca AB ile ABD arasında planlanan serbest ticaret anlaşması ve enerji güvenliği gibi konular da masaya yatırıldı.

Merkel’le basınının önüne çıkan Kerry, Ukrayna’da yönetim ve muhalefet arasında diyalog kurulması gerekitiğini, bu konuda ve ‘insan haklarının yeniden sağlanması ve insanlara onurlarının geri verilmesi amacıyla’ Almanya ve ABD’nin ortak girişimde bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Amerikan istihbaratının Başbakan Angela Merkel'in cep telefonu başta olmak üzere, Almanya’da telefon görüşmesi, kısa mesaj ve e-posta gibi her ay 500 milyon iletişim bağlantısını dinlendiğinin ortaya çıkması sonrasında ABD ile Almanya arasındaki ilişkilerin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Kerry, şimdi tekrardan iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve güvenin yeniden tesis edebilmesi için çaba gösterilmesi ve 2014 yılının aradaki sorunların çözülmesi için değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Dinleme faaliyetlerinin ortaya çıkmasının ardından Almanya’nın talep ettiği 'karşı casusluk anlaşması (No-Spy anlaşması)' konusuna girmeyen Kerry, iki tarafın istihbarat örgütlerinin sorunu çözebilmek için çabaladıklarını, ayrıca Başkan Obama’nın da Başbakan Merkel’le doğrudan temasta olduğunu bildirdi.

Başbakan Merkel ise NSA skandalının ve ABD ile 'karşı casusluk anlaşması' konusundaki problemlerin, iki ülke arasındaki derin bağları ve serbest ticaret anlaşması görüşmelerini olumsuz etkilemeyeceğini ifade etti. Merkel ‘yaşanan sorunları birlikte hareket ederek ve adım adım çözeceğimize inanıyorum’ şeklinde görüş belirtti.

Almanya’da muhalefet partileri, ABD'nin NSA konusunda özür dilememesi ve No-Spy anlaşmasını kabul etmemesi halinde, serbest ticaret anlaşması görüşmelerininin askıya alınmasını istiyor

Öte yandan Dışişleri Bakanı Kerry, Berlin’deki temaslarından sonra ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile birlikte Münih’e geçerek Güvenlik Konferansı'na gitti. Geleneksel olarak her yıl Ocak ayının son hafta sonunda yapılan Münih Güvenlik Konferansı’nın bu yıl 50’incisi düzenleniyor. NATO ve ABD ile AB ağırlıklı olmak üzere dünya genelinden 400′e yakın devlet adamı, askeri yetkili ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı zirvenin bu yıl ana gündem maddelerini Avrupa ile Amerika arasındaki ilişkiler, İsrail-Filistin yakınlaşması ve Ukrayna’daki son durum oluşturuyor.

Konferans yetkilileri, Dışişleri Bakanı John Kerry’in Ukrayna'da muhalefetin önde gelen temsilcisi dünya eski boks şampiyonu Vitali Kliçko ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile bir araya gelmesinin planlandığını açıkladılar. Zirvede Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek. Davutoğlu da Münih'te bazı ikili görüşmeler yapacak.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG