Erişilebilirlik

ABD:"Basın Özgürlüğü Konusunda Kaygılıyız"


ABD:"Basın Özgürlüğü Konusunda Kaygılıyız"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, dünkü basın brifinginde bir soru üzerine Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın bu konudaki görüşlerinin açık olduğunu tekrarladı

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Türkiye'deki tutuklu gazetecilerle ilgili dava sürecini dikkatle izlediklerini söyledi. Sözcü, Türkiye'de basın özgürlüğüyle ilgili ciddi kaygılarını Türk hükümetine açıkça dile getirmeye devam ettiklerini bildirdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Nuland, dünkü basın brifinginde Türkiye'de gazetecilerin yargılanmasıyla ilgili bir soru üzerine, Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Türkiye ziyareti sırasında Washington'un basın özgürlüğü konusundaki politikasını Türk hükümetine açıkça anlattığını belirtti.

Sözcü Victoria Nuland, ''Dolayısıyla dava sürecini dikkatle izliyor ve Türkiye'de basın özgürlüğü konusundaki ciddi kaygılarımızı Türk hükümetine açıkça dile getirmeye devam ediyoruz'' dedi.

''Bu davaların sürmesinin, Dışişleri Bakanı Clinton'ın uyarılarının duymazdan gelindiğini gösterdiği konusunda kaygınız var mı'' şeklindeki bir soru üzerine Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nuland, ''Bu davanın, uluslararası standartlarla, uluslararası insan haklarıyla tutarlı bir biçimde ilerleyip ilerlemediğini görmemiz gerekiyor. Bir yargıda bulunurken temel alacağımız standart bu'' diye konuştu.

XS
SM
MD
LG