Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanlığı Kriptolarına Tepkiler Sürüyor


ABD Dışişleri Bakanlığı Kriptolarına Tepkiler Sürüyor

Belgelerde Türkiye’de istikrarı bozmak için Rusya’nın PKK’ya silah sattığı yönünde bilgiler de var

WikiLeasks İnternet sitesinin Amerika Dışişleri Bakanlığı kriptolarını yayınlamaya devam etmesine tepkiler sürüyor. Belgelerde Amerikalı diplomatların yabancı liderler hakkında sert ve kötüleyici ifadeler kullanmasına tepkiler artıyor.

Almanya’da iktidardaki Hür Demokratlar, Amerika’nın Berlin Büyükelçiliği’ne koalisyon görüşmeleri konusunda bilgi verdiği anlaşılan bir yetkilinin işine son verdi.

Bugün yayınlanan kriptolarda, İngiliz hükümetinin Parlamento’nun onayı olmadan Amerika’nın misket bombalarını geçici olarak İngiliz topraklarında depolamasına izin verdiği ortaya çıktı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı kriptoda yer alan bilgiyi yalanladı ve hükümetin Parlamento’ya yanlış bilgi verdiği iddiasını reddetti.

Bu arada, Amerika’nın Moskova Büyükelçiliği’nde hazırlanan bir kriptoda Rus hükümeti bir “mafya devleti” olarak niteleniyor. Konuyla ilgili olarak CNN’in sorularını yanıtlayan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Amerika’nın Rusya’nın içişlerine karışmaması gerektiğini söyledi.

Belgelerde Putin’in İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’yle ilişkisi de değerlendiriliyor. Bazı gizli belgelerde Rusya’yla yapılan bir enerji anlaşmasından Berlusconi’nin kazanç sağladığı iddia ediliyor. Daha önce sızan belgelerde Berlusconi, “Putin’in kuklası” olarak nitelendirilmişti.

PKK'ya Rus Desteği

Belgelerde Türkiye’de istikrarı bozmak için Rusya’nın PKK’ya silah sattığı yönünde bilgiler de var. Amerika’nın Madrid Büyükelçiliği’nden merkeze gönderilen kriptodaki iddianın arkasında Rus mafyasının Avrupa'daki faaliyetlerini soruşturan İspanyol savcı Jose Grinda Gonzales var.

Bugün yayınlanan başka belgelerde de Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Bedirmuhammedov “kendini beğenmiş, kindar ve yalancı” olarak nitelendiriliyor. Belgelerde, Bedirmuhammedov’un “çok akıllı olmadığı” iddia edilirken, Türmenistan Cumhurbaşkanı’nın Rus metresiyle 14 yaşındaki kızlarından söz ediliyor.

Bir başka kriptoda 2009 yılındaki Tamil katliamında Sri Lanka Devlet Başkanı Maghinda Rajapaksa’nun sorumluluğu konu ediliyor. Bu iddia zaten BM Savaş Suçları Mahkemesi tarafından soruşturuluyor.

Öte yandan Avustralya hükümeti, yayınlanması beklenen 1500 kriptonun yaratacağı karışıklığa hazırlanıyor. Başbakan Julia Gillard, Amerikan diplomatik belgelerinin yayınlanmasını kınadı.

WikiLeaks Pazar gününden bu yana Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın kriptolarını yayınlıyor. İnternet sitesine göre 274 Büyükelçilik ve Konsolosluğun Dışişleri Bakanlığı’yla yazışmalarını içeren 250 binin üzerinde gizli belge yayınlanacak.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, belgelerin yayınlanmasının Amerikan diplomasisini engellemeyeceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG