Erişilebilirlik

ABD’den Yeni İran Yaptırımları


Washington'da Maliye Bakanlık binası

Amerikalı yetkililer, İran’ın “büyük çaplı” ve ”gelişmiş düzeyde” sahte para basma operasyonuyla Ortadoğu genelinde nüfuzunu arttırma çabasında olduğu uyarısında bulunuyor.

Washington’da, Maliye Bakanlığı, bu çerçevede bir sahte para şebekesini ifşa ederek, İran Devrim Muhafızları ve buna bağlı elit Kudüs Gücü’yle ilişkili, ikisi Almanya merkezli bazı şirketlere ve kişilere yeni yaptırımlar açıkladı.

Bakanlık, İran’ın merkezi Almanya’da bulunan paravan şirketler ForEnt Technik ve Printing Trade Center’ı kullanarak, filigranlı kağıt, özel mürekkep ve makine düzeneği almak için Avrupalı tedarikçileri aldattığını belirtti.

Bu ürünlerin İran’a satışı şu anda yasak.

“İstikrar bozucu faaliyetler”

Yetkililer, bunun sonucunda, İran’ın yüz milyonlarca dolar değerinde sahte Yemen riyali basmış olabileceğini ve bu paranın daha sonra İran Devrim Muhafızları tarafından “istikrar bozucu faaliyetlerini desteklemek” için kullanıldığını kaydetti.

Maliye Bakanı Steven Mnuchin, Tahran’ın eylemlerini “tümüyle kabul edilemez” olarak niteleyerek, “Bu tezgah, İran Devrim Muhafızları-Kudüs Gücü’nün istikrar bozucu faaliyetlerini desteklemek için Avrupa’daki şirketler, Körfez’deki hükümetler ve dünyanın geri kalanına karşı derin aldatma yöntemlerini gözler önüne seriyor” dedi.

“Sahte para tezgahının, İran’la iş yapanların karşı karşıya olduğu ciddi riskleri gösterdiğini” belirten Mnuchin, “İran Devrim Muhafızları, İran ekonomisindeki dahiliyetini gizlemeye ve menfur hedeflerini hayata geçirmek için meşru işletmelerin görüntüsü arkasında gizlenmeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

Amerikalı yetkililer, İran’ı uzun süredir Yemen’deki Husi isyancılarına silah tedarik etmekle suçluyor. Ancak son açıklanan yaptırımlar, Batılı yetkililerce İran Devrim Muhafızları’nın geniş bir coğrafyaya yayılan ve zarar verici olarak tanımlanan faaliyetlerinin boyutunu gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Washington Enstitüsü adlı düşünce kuruluşundan Matthew Levitt, “İran’ın kendisi, ve destek verdiği Lübnan Hizbullah’ı ile birlikte, epey bir süredir sahte para basma işine derin biçimde girmiş durumda. Bunu ortaya çıkarmak bir anlamda bir taşla iki kuş vurmak gibi --hem örgütünün terör faaliyetlerini hem de dahil olduğu suç eylemlerinin doğasını gözler önüne seriyor” dedi.

Maliye Bakanlığı’nın eski istihbarat yetkilisi Levitt, Amerika’nın son yaptırım açıklamasının, tam da uluslararası finansal sistemlere daha iyi erişim sağlamaya ve yüksek riskli ülkeleri içeren küresel kara listeden çıkmaya çalıştığı bir dönemde İran’a zarar verebileceğini söyledi.

Yeni ABD yaptırımlarının ayrıca, İran nükleer anlaşmasını muhafaza etmek isteyen ve Tahran’a karşı çok daha sert tedbirlerden yana olan Trump yönetimine destek konusunda tereddüt eden bazı AB ülkelerine de mesaj gönderebileceği yorumları yapılıyor.

XS
SM
MD
LG