Erişilebilirlik

ABD’den Türkiye’ye Topçu Ateşini Bitirme Çağrısı


Joe Biden

Washington, Ankara’dan Suriye’nin kuzeyine düzenlediği topçu ateşine son vermesini istedi. ABD, Suriyeli Kürtler'in de bölgedeki durumdan istifade ederek Türkiye sınırı yakınında toprak ele geçirmemesi için girişimlerde bulunduğunu bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden telefonda Suriye’deki durumu ele aldı.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Biden ve Davutoğlu’nun Suriye’de kötüleşen insani durum ve güvenliğin yanı sıra, özellikle de bölgede gerginlik yaşanmaması için atılması gerekli adımları görüştükleri belirtildi.

Açıklamada, “Başkan Yardımcısı Biden, Suriyeli Kürt güçlerinin bölgedeki mevcut durumu istismar ederek Türkiye sınırı yakınında toprak kazanmaya çalışmaktan vazgeçirme yönünde Amerika’nın çabalarına değindi, Türkiye’ye de bölgedeki topçu ateşine son vererek karşılıklı adımlar atması çağrısında bulundu” dendi.

Açıklamada, birlikte çalışma taahhüdü veren iki liderin, Suriye’nin kuzeybatısında evlerinden edilen, savunmasız halkı koruma ihtiyacıyla, Halep’e insani yardım güzergahının açık kalması çabalarına değindiği yer aldı.

Beyaz Saray'ın açıklamasında “Başkan Yardımcısı Türkiye’nin PKK’yla mücadelesine destek verdi” denilirken, iki liderin Münih Güvenlik Konferansı’nda uzlaşıldığı şekilde, IŞİD’i yenilgiye uğratma ve tüm tarafların saldırılarına son vermesi yönündeki ortak hedefi yeniden vurguladığı kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG